Suwalski Ośrodek Kultury i Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna zapraszają na przesłuchania do chóru Suwalszczyzny. Poszukiwane są osoby, w których życiu muzyka, w szczególności śpiew, zajmuje miejsce szczególne.
Przesłuchania odbywają się w sali 2.15 Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5, w czwartki w godz. 20.00-21.00 oraz soboty w godz. 11.00-12.00, poczynając od 24 marca 2022 r. Poprowadzą je chórmistrzyni Zespołu Pamela Sinicka-Krupa oraz jego choreograf i kierownik Robert Ślizewski.
Wymagania: wiek od 15 do 45 lat, dobre warunki głosowe, muzykalność. Doświadczenie wokalne i zdolności aktorskie będą dodatkowym atutem. Kandydaci proszeni są o przygotowanie jednego utworu ludowego (mile widziane pieśni z repertuaru ZPiT Suwalszczyzna w swoim głosie). Uczestnictwo w grupie koncertowej nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Pierwszą okazją do wspólnego występu może być kwietniowy (23.04, godz. 19.00) Koncert dla Przyjaciół, podczas którego Zespół zaprezentuje przekrój dotychczasowych programów tanecznych. Zabrzmią także tradycyjne pieśni. Koncert rozpocznie przygotowany specjalnie na siedemdziesiąte urodziny mazur w choreografii kierownika Zespołu, Roberta Śliżewskiego. Tancerzom będzie towarzyszyła Kapela pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego. W finale publiczność będzie miała okazję usłyszeć wzruszający występ pokoleń. Koncert odbędzie się w Sali im. A. Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety na wydarzenie są dostępne w sprzedaży online i w kasie SOK. Z Suwalską Kartą mieszkańca zniżki do 50%.
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 roku; w 2021 roku obchodził 70-lecie istnienia. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.