Zobacz “Sztukę (Ludową) Suwalszczyzny”

Wystawę Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny tworzą kolaże i fotografie

 

Od 10 lipca do 8 września w Kawiarence Artystycznej SOK przy ul. Noniewicza można oglądać wystawę kolaży i fotografii Klaudii Kot pt. “Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny”.

 

Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny
wystawa Klaudii Kot

10 lipca - 8 września 2024 r.
finisaż 6 września 17:00
Suwalski Ośrodek Kultury, Kawiarnia Artystyczna, ul. Noniewicza 71, Suwałki

 

Klaudia Kot – z zawodu fotograf, fototechnik. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie oraz Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Dyplom magisterski obroniła pod kierunkiem prof. ASP Grzegorza Bilińskiego  w Katedrze Obszarów Sztuki Wydziału Intermediów. Laureatka Diamentowego Grantu. Artystka wędrująca. Jej zainteresowania artystyczne skupiają się wokół tematyki szeroko pojętego krajobrazu, fotografii, site specific, gps art oraz dokumentacji i praktyce artystycznych wędrówek. Ciekawią ją działania w przestrzeni krajobrazu zarówno kulturowego jaki i naturalnego. Wystawiała swoje prace w Islandii, Norwegii, Hiszpanii oraz w Polsce.

 

Wystawę Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny tworzą kolaże i fotografie. Wystawa jest częścią projektu „Nowe sposoby dokumentacji i interpretacji artystycznej obszarów sztuki ludowej z wykorzystaniem współczesnych technologii.” Projekt jest osobistą narracją poruszającą się pomiędzy nauką i sztuką. Jest działaniem z pogranicza sztuki eksperymentalnej i artistic research. Jest to niemalże ilustracja konstatacji mówiącej o wspólnocie tych zdawałoby się odległych od siebie dziedzin. Z jednej strony współczesny artysta w swoich interpretacjach nierzadko jest – (lub staje się) – antropologiem kultury, czy też zajmuje jego miejsce. Z drugiej strony, gdy mówi się, że uprawianie antropologii kultury wymaga (nie tylko warsztatu i doświadczenia naukowego) ale polega także nie mniej na twórczej wyobraźni (która jak dotąd zdawała się być jedynie domeną sztuki i poszukiwań artystycznych). W przedstawionym projekcie tak obecność, jak i perspektywy obu dyscyplin: nauki i sztuki, oba te komponenty są silnie zarysowane, przemyślane. A także rozmawiają ze sobą. I splatają się ze sobą.

 

Suwałki i okolice: region, który od wieków zachwyca bogactwem kultury i sztuki ludowej. Suwalszczyzna jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny krajobraz artystyczny. Wystawa "Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny" jest próbą uchwycenia tej specyfiki poprzez kolaże inspirowane zapisem socjologicznym Zofii Rydet oraz fotografie będące wizualnymi zapiskami z artystycznych poszukiwań nad sztuką ludową tego regionu. Prezentowane prace tworzą pomost między dawnymi a obecnymi czasami, pokazując, że tradycja ludowa nie jest statycznym zbiorem, lecz żywym elementem kultury, który wciąż się rozwija i inspiruje.

 

Prace odnoszą się do kontaktu człowieka z naturą oraz inspirowane są krajobrazem Suwalszczyzny. Jednym z najciekawszych aspektów sztuki ludowej tego regionu jest tkactwo, które w niezwykły sposób odzwierciedla pejzaż widziany z różnych perspektyw. Tkaniny, wytwarzane z naturalnych materiałów, są nie tylko użytkowymi przedmiotami, ale również nośnikami kultury i tradycji. Wzory na tkaninach, inspirowane przyrodą, odzwierciedlają kształty i kolory lokalnego krajobrazu. Podobnie jak krajobraz, tkaniny są złożone z wielości warstw, które razem tworzą harmonijną całość. Tkactwo i krajobraz mają wiele wspólnych cech: struktura, kompozycja, rytm i barwa. Każdy element tkany ręcznie odzwierciedla precyzję i staranność, z jaką tworzone są również lokalne pejzaże – od delikatnych niuansów kolorystycznych po skomplikowane wzory i tekstury. Klaudia Kot w swoich fotografiach uchwyciła tę analogię, ukazując, jak sztuka tkactwa jest nierozerwalnie związana z naturą i krajobrazem Suwalszczyzny.


Praca artystyczno-badawcza finansowana ze środków budżetowych na naukę w latach 2020-2024, jako projekt badawczy w ramach programu Diamentowy Grant.
 

Dodaj komentarz