Film o niemieckim obozie jenieckim w Suwałkach. Reżyser opowiada o postępie prac

trwają prace nad filmem dokumentalnym „Stalag IF Sudauen”

Od kilkunastu tygodni trwają prace nad filmem dokumentalnym „Stalag IF Sudauen” – historii powstania i funkcjonowania niemieckiego obozu jenieckiego na terenie miasta Suwałki w latach 1941 – 1944. O ich przebiegu opowiada reżyser Krzysztof Kowalewski. 

 

Film dokumentalny o niemieckim obozie jenieckim Stalag IF Sudauen to projekt, który powstaje w oparciu o dostępne materiały historyczne oraz relacje świadków i historyków. Celem filmu jest przybliżenie widzom faktów o funkcjonowaniu obozu oraz uzmysłowienie dramatu ludzi, którzy w męczarniach stracili życie. W obozie Stalag IF Sudauen przetrzymywani byli głównie rosyjscy jeńcy wojenni ale znajdowali się tam również Polacy, Żydzi, Włosi i Azjaci. Szacunkowa liczba 50 000 ofiar spotkała się z historyczną obojętnością.

 

Reżyserem filmu „Stalag IF Sudauen” jest Krzysztof Dawid Kowalewski – suwalczanin, filmowiec i fotograf, założyciel komercyjnych marek filmowych: 3FILM i 3FILM Commercial. Premiera filmu zaplanowana jest na późną jesień 2021. Projekt został wsparty finansowo przez Miasto Suwałki w ramach stypendium artystycznego przyznanego Krzysztofowi Kowalewskiemu na ten cel. Z pomocą finansową twórcom wyszli też naprzeciw przedsiębiorcy, którzy udzielili wsparcia finansowego przyjmując rolę mecenasów filmu. O przebiegu prac opowiada reżyser Krzysztof Kowalewski: 

 

Udało mi się nawiązać kontakt z Ambasadą Niemiec i Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Obie instytucje wyraziły chęć pomocy przy produkcji filmu przekazując bardzo cenne informacje, które niewątpliwie podniosą wartość merytoryczną dokumentu. Pozostaję w stałym kontakcie z Archiwum Politycznym Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Archiwum Federalnym Niemiec, które wyraziły chęć współpracy przy filmie i obie instytucje przekazały mi dostęp do swoich zasobów historycznych. W planach mamy kilka dni zdjęciowych w Berlinie ale najpewniej w drugim półroczu 2021.

 

Również bardzo pomocna okazała się strona rosyjska, która przekazała ogrom pomocnych informacji. Nawiązany został kontakt z instytucjami oraz osobami, które wniosą swój wkład w Nasz film dokumentalny. Wyjazd na zdjęcia do Rosji jest w planach choć z ustaleniem terminów musimy się jeszcze wstrzymać. W obecnej sytuacji pandemicznej nie jest to prosta sprawa.

 

Moja dotychczasowa praca to godziny poszukiwań kontaktów, osób i instytucji, które posiadają informacje na temat obozu Stalag IF Sudauen. Dużo dają doniesienia medialne na temat rozpoczętych nad filmem prac. Odzywają się do mnie rodziny świadków prosząc o spotkanie i nagranie babci, dziadka, mamy, taty, których wspomnienia są najcenniejszym materiałem filmowym.

 

Duży rozgłos, którym cieszy się rozpoczęty przeze mnie projekt poskutkował również zainteresowaniem kolegów po fachu. Choć na tym etapie nie mogę ujawniać szczegółów to nadmienię tylko, że prowadzone są intensywne rozmowy ze znanym polskim producentem filmowym, który wstępnie zgodził się współpracą przy dokumencie. Drugim ważnym filmowcem, w którym temat prac nad filmem o obozie jenieckim wzbudził ciekawość jest francuski reżyser, który sam zabiegał o kontakt z twórcą filmu Stalag IF Sudauen. Świadomość tak pozytywnego odbioru produkcji filmu przez ważne osoby w branży filmowej to z jednej strony ogromna motywacja, z drugiej zaś świadomość, że poruszony temat wzbudza ogromną ciekawość a jego realizacja to praca bardzo odpowiedzialna ale też potrzebna.

 

Więcej informacji o powstającym filmie dokumentalnym znajdą Państwo na oficjalnej stronie filmu: www.stalag.pl

Dodaj komentarz