Wybuduj się z głową

Wybuduj się z głową

Faktem jest to, że każda budowa to szereg dylematów, wysłuchiwanie dobrych rad fachowców i tych, co trochę się znają, bo gdzieś czytali lub słyszeli oraz tych, którzy stawiali własne mury kilkadziesiąt lat temu. Oczywiście technologia, materiały i przepisy znacząco się zmieniły, a w praktyce przecież to inwestycja na lata i nie chcemy żałować wyborów czy też zastosowanych rozwiązań. Poza tym nie chcemy również płacić za dużo. Jak przebrnąć przez budowę i remonty?

 

  1. Fascynująca przygoda
  2. Nie oszczędzaj na jakości
  3. Oszczędzaj
  4. Kupuj zimą

 

Fascynująca przygoda

.

 

Niewątpliwie sama decyzja o budowie domu wydaje się już pewna rewolucją. W efekcie chodzi o to, że w dużej części sami decydujemy, jak będziemy mieszkać, a to duża satysfakcja. Zapewne dlatego coraz więcej osób decyduje się na to, by mieć jak największy wpływ na cały proces. To pozwala podejmować trafne decyzje, a także nieco zaoszczędzić. Pomocne bywają również porady budowlane oraz dostęp do podwykonawców, jakich można znaleźć na przykład na KB.pl. To w pewien sposób stanowi wiedzę na temat tego, czego możemy się na budowie spodziewać, w jakie materiały zainwestować, a na jakie aspekty po prostu uważać.

 

Nie oszczędzaj na jakości

Od lat widać, że ceny usług budowlanych stale rosną. Ten trend dotyka również kosztów materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych. Tym samym budowa domu czy też zakup mieszkania to coraz droższa inwestycja, ale warto pamiętać o tym, że są rzeczy, na których się nie oszczędza, ponieważ po latach będziemy tego żałować. Budownictwo staje się więc pewną formą kompromisu pomiędzy tym, co sobie wymarzyliśmy a tym, na co realnie można sobie pozwolić. By nie wpaść w pułapkę niezaplanowanych wydatków, warto bardzo dokładnie sporządzić kosztorys i po prostu się go trzymać. Warto również cały czas szukać tańszych rozwiązań na przykład na branżowych stronach. Przecież nawet w budowlance można trafić na bardzo ciekawe promocje.

 

Oszczędzaj

Najlepiej z kalkulatorem usiąść już do wyboru projektu. Oczywiście pewne rzeczy będą determinowane przez wielkość i kształt działki, plan zagospodarowania przestrzennego, a także nasze oczekiwania i potrzeby. Ale to właśnie sam projekt to najlepszy (i najbezpieczniejszy) materiał, na którym można planować tak konieczne cięcia w kosztorysie. Czasem wystarczy zmienić rozkład lub wielkość pomieszczeń, zrezygnować z balkonów, piwnicy, a także wybierać proste rozwiązania. To na przykład widać w projektach dachu. Ten wielospadowy z różnymi załamaniami będzie bardzo drogi, choć może faktycznie wyglądać efektownie, w praktyce najtańsza będzie konstrukcja dwuspadowa. Warto również dokładnie przeanalizować potrzeby domowników. Być może wcale nie potrzebujemy bardzo dużego metrażu, aby komfortowo mieszkać.

 

Kupuj zimą

Paradoksalnie materiały budowlane są najtańsze zimą. Warto również przed wyborem konkretnych sprawdzić oferty producentów, sklepów i magazynów – także tych online. W wyborze pomóc mogą opinie specjalistów oraz użytkowników. W tym wypadku najważniejsze będą parametry techniczne oraz okres gwarancji, a nie cena, bo choć kusząca może być jednak związana ze słabszą jakością. Wymiana materiałów budowlanych w okresie późniejszym może być niemożliwa, bardzo pracochłonna i kosztowna, a przecież nie o to chodziło. Dobrym sposobem na oszczędności może być kupowanie materiałów poza sezonem. Szczególnie zimą można zaobserwować zdecydowanie niższe ceny. To również sposób, by specjalistyczne firmy mogły utrzymać się na rynku, kiedy popyt jest dużo mniejszy. A dla klientów to najlepsza metoda oszczędzania.

Dodaj komentarz