Jak sprawdzić używany motocykl przed zakupem?

Jak sprawdzić używany motocykl przed zakupem?

Weryfikacja używanego motocykla przed zakupem to bardzo ważna sprawa. W przeciwieństwie do samochodu, jednoślady często bywają przewracane przez swoich właścicieli nie tylko podczas wypadku, ale również na parkingu, czy w trakcie wykonywania mniej, lub bardziej skomplikowanych manewrów. Wiąże się to wszystko z większym ryzykiem powstawania uszkodzeń nie tylko wizualnych, ale również mechanicznych. W poniższym filmie prezentujemy jak krok po kroku sprawdzić stan motocykla przed zakupem.

 

  1. Stan wizualny

Od tego zaczynamy oględziny każdego pojazdu. W tym punkcie warto skupić się na elementach najbardziej narażonych na kontakt z ziemią. Zaczynami więc od końcówek kierownicy, lusterek, dźwigni zmiany biegów czy zbiornika paliwa. Warto też sprawdzić jak dany model wyglądał w oryginalnym malowaniu. Zmiana koloru, malowane elementy, brak naklejek może sugerować różne ingerencje. Kwestie typowo kosmetyczne nie dyskwalifikują oczywiście motocykla do zakupu, warto jednak być świadomym konsumentem i wiedzieć za co się płaci.

Newralgicznym punktem, który dużo powie o tym czy motocykl doznał poważnych uszkodzeń jest główka ramy. Na filmie prezentujemy dokładnie jak ją sprawdzić.

 

  1. Eksploatacja

W tym przypadku najprościej zacząć od weryfikacji stanu napędu. Jeżeli motocykl przenosi napęd na tylne koło za pośrednictwem łańcucha to warto wiedzieć że: Zardzewiały, brudny łańcuch z dużym luzem na tylnej zębatce kwalifikuje się jedynie do wymiany, więc warto mieć na uwadze koszty z tym związane. Poziom płynów eksploatacyjnych, stan klocków, tarcz i ogumienia bardzo dużo powiedzą na temat użytkowania oglądanego motocykla. W profesjonalnym serwisie można również sprawdzić czy płyn hamulcowy odpowiada normom i czy przypadkiem nie potrzebuje wymiany.

 

  1. Elektryka

Po przekręceniu kluczyka pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę to deska rozdzielcza. Powinna być „czysta” od wszelkich błędów. Należy koniecznie sprawdzić również czy działają światła dzienne, długie, stopu, czy kierunkowskazy. Czujnik stopki bocznej też powinien działać bez zarzutu. Warto również zajrzeć do akumulatora. Często pod kanapą można znaleźć różne niespodzianki związane nie tylko z elektryką, ale ślady po poważnym wypadku będą również widoczne na stelażu pod siedzeniem.

 

  1. Wycieki oleju

Silnik i przednie zawieszenie, to miejsca w których mogą pojawiać się niechciane wycieki oleju świadczące o uszkodzonych, lub zużytych elementach nadających się do wymiany. Tłuste plamy, zapocenia, wycieki to znaki ostrzegawcze, bo nie ma nic gorszego niż perspektywa remontu silnika lub uszkodzenia zawieszenia. Przyczyną może być również zniszczona uszczelka, a jej wymiana jest prostą czynnością serwisową, chyba, że mamy do czynienia z uszczelką pod głowicą.

 

  1. Jazda próbna

Przejazd testowy to chwila prawdy. Należy wytężyć wszystkie zmysły łącznie ze słuchem. Wszelkie podejrzane dźwięki powinny obudzić naszą czujność. Niestety trzeba mieć doświadczenie, żeby wszystko wyłapać, dlatego warto zabierać na oględziny kogoś wprawionego, jeśli sami nie czujecie się pewnie w tym temacie.

 

Podczas jazdy próbnej sprawdzicie właściwości jezdne motocykla. Hamulce, praca i ustawienie zawieszenia, rollgaz, sprzęgło, skrzynia biegów, luz na kierownicy – to wszystko do nas przemówi podczas przejażdżki. Wiąże się to niestety z zostawieniem w zastaw określonej kwoty sprzedającemu, a często jest to nawet wartość motocykla, ale warto to zrobić.

 

Podsumowując, jest wiele elementów, które możemy sprawdzić sami przed zakupem używanego motocykla, co dokładnie pokazujemy na naszym filmie. Jeśli jednak chcemy podejść do tego profesjonalnie, to warto wybrany pojazd wstawić na przegląd do zaufanego serwisu. Taka usługa nie jest szczególnie droga, a pozwoli nam zainwestować nasze ciężko zarobione pieniądze w ten właściwy pojazd.

Więcej informacji ze świata motocykli na stronie www.motorecenzje.com 

Dodaj komentarz