Jak hodować kameleona

Jak hodować kameleona

Kameleony to jaszczurki drzewiaste. Należą do rodziny kameleonnowatych. Pochodzą z Afryki, Madagaskaru i krajów ościennych. Można je również spotkać na wolności na południowym Półwyspie Arabskim oraz na zachodnim wybrzeżu Indii.

 

Umiejętność zmiany koloru
Inne zwierzęta nie mogą zmieniać koloru, ale dla kameleonów zmiana koloru jest rzeczą naturalną, dlatego są one wyjątkowe. Kameleony mają na skórze komórki - irydofory, które zawierają kryształy, które kameleon może kontrolować. Przestawiając je, odbijają różne odcienie światła i kolory całego spektrum na różnych częściach ciała. Więc ich kolor tnie jest barwnikiem, ale złudzeniem optycznym.

 

Wyciąganie języka
Kameleony potrafią wyciągać języki tak szybko i daleko, że mogą złapać owady. Ich język jest tak długi, jak ich ciało.

 

Terrarium
Terrarium dla kameleonów powinno mieć co najmniej 1m², z wysokimi ścianami i kratkami wentylacyjnymi zapewniającymi cyrkulację powietrza. Z tego powodu terrarium powinno być przykryte tylko siatką lub kratką.

Do oświetlenia terrarium należy zastosować świetlówkę z udziałem promieniowania UVB, które jest niezbędne do produkcji witaminy D. Kameleony potrzebują oświetlania 12 godzin dziennie, zimą wystarczy 10 godzin. Temperatura w terrarium powinna być utrzymywana między 24 a 30 ° C, z temperaturą wyższą niż 30 ° C w jednym miejscu terrarium.

Jako podłoże na dno terrarium stosuje się torf lub bezpyłowy piasek lub ich mieszankę.
Kameleon lubi wspinać się na gałęzie, więc powinno być ich w terrarium wystarczająco dużo. Gałęzie (nie mogą to być gałęzie drzew iglastych) powinny być mocne, aby kameleon mógł je objąć łapą. Terrarium można obsadzić żywymi i sztucznymi roślinami. Ważne jest, aby w terrarium utrzymać odpowiednią wilgotność poprzez zraszanie liści roślin stojącą wodą. Konieczne jest, aby zraszać przynajmniej raz dziennie.

 

Dieta
Młode kameleony należy karmić codziennie, natomiast dorosłe kameleony co drugi dzień. Latem najlepszym pokarmem są świerszcze, szarańcza, muchy i owady. Od czasu do czasu posyp owady witaminami i wapniem. Samiczkom w ciąży należy podawać więcej wapnia. Im mniejszego masz kameleona, tym mniejszym owadem go karm. Umieść owady w karmnikach, z których nie mogą się wspinać, i umieść je w miejscu na gałęziach, gdzie kameleon będzie miał dobry dostęp. Należy także pamiętać o pojeniu naszej jaszczurki. W naturalnym środowisku kameleony spijają wodę z liści roślin, dlatego najlepszym sposobem będzie regularne zraszanie liści. Jaszczurki raczej nie będą piły wody stojącej w miseczce. Najłatwiej jest zapewnić odpowiednią ilość wody za pomocą systemu zraszania, lecz zwykły spryskiwacz do kwiatów także spełni swoją rolę.

 

Hodowla młodych kameleonów
Trzymaj młode kameleony w mniejszych terrariach i utrzymuj temperaturę do 35 °C. Daj im jedzenie tam, gdzie mogą je łatwo znaleźć. Wychowywanie kilku młodych kameleonów nie jest odpowiednie. Można je przenosić do większych terrariów oraz do hodowli z innymi osobnikami po 4 miesiącu życia.

 

Rekomendacja
Początkujący powinni hodować samce. U samic często występuje problem z zapłodnionymi lęgami. Ponadto dorosłe samce są ciekawiej ubarwione.

 

-

Dodaj komentarz