Buty robocze są niezbędnym wyposażeniem stroju roboczego. Pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ chronią stopy przed zranieniem i różnego typu uszkodzeniami. W sklepach dostępne są buty robocze, przeznaczone do wykonywania różnych prac. Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Obuwie robocze – jakie powinny być?
Wybór obuwia roboczego musi być dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb użytkownika. Bardzo ważne, aby buty były dopasowane do konkretnej branży i zagrożeń, które są z nią związane. W zależności od tego, gdzie jest użytkowane, obuwie musi chronić przed ostrymi przedmiotami, przemoczeniem, poparzeniem, bardzo wysokimi lub niskimi temperaturami. Ważna są także właściwości antypoślizgowe elektroizolacyjne. Buty powinny zabezpieczać stopy przed wodą, olejami, smarami oraz paliwami. W zależności od potrzeb obuwie robocze może być wyposażone w podnoski, dodatkowe wzmocnienie w śródstopiu, wzmocnienie kostki, wkładki antyprzebiciowe. Ważna jest odporność na ścieranie i rozdarcia, a także wchłanianie potu, redukujące rozwój bakterii i grzybów. Nie można zapomnieć o wygodzie, która wpływa na komfort i wydajność pracownika. Można wybrać męskie buty robocze lub modele przeznaczone dla kobiet.
Jaki buty robocze są dostępne?
Profesjonalne buty robocze mogą być wykonane ze skóry lub tworzyw sztucznych. Ważnym elementem jest podeszwa, która powinna być gruba i trwała, wykonana z poliuretanu, poliuretanu o podwójnej gęstości albo poliuretanu połączonego z nitrylem. Duże znacznie ma nosek, który zabezpiecza palce przed urazami. Należy zwrócić uwagę, aby buty robocze nie były zbyt ciężkie, ponieważ mogą obciążać stopę. W sklepach dostępne są m.in. trzewiki ochronne, półbuty robocze, sandały robocze, buty robocze zimowe, kalosze robocze. Inny podział dzieli buty BHP ze względu na stopień ochrony. Można wyróżnić:
- Obuwie bezpieczne (S) – takie buty mają podnosek, który wytrzymuje siłę nacisku równą co najmniej 200 J, są odporne na ściskanie z siłą co najmniej 15 kN. Wyróżnia je dość wysoka cholewka i rzeźbiona podeszwa.
- Obuwie ochronne (P) – buty BHP mają podnoski, które wytrzymują uderzenie z energią około 100 J, chronią przed ściskaniem z siłą równą najmniej 10 kN. Doskonale zabezpieczają stopę i kostkę, mają grubą podeszwę i wkładkę antyprzebiciową. Buty ochronne tego typu nadają się dla spawaczy, osób pracujących w chłodniach czy na budowach.
- Obuwie zawodowe (O) – mają cechy ochronnego obuwia roboczego, ale nie są wyposażone w podnosek.
Obuwie medyczne – na co zwrócić uwagę?
Dla osób pracujących w służbie zdrowia, szpitalach, przychodniach czy gabinetach niezbędne są wygodne i bezpieczne buty medyczne. Wybierając obuwie medyczne, należy zwrócić uwagę na rozmiar. Musi być idealnie dobrany, dzięki temu będzie zapewniał komfort przez długie godziny pracy. Buty medyczne muszą być również odpowiednie wyprofilowane i dopasowane do naturalnej biomechaniki stopy. Takie buty zapewniają stabilność, pomagają utrzymać odpowiednią postawę całego ciała, niwelują dolegliwości kręgosłupa. Duże znacznie ma również waga obuwia. Najlepszym rozwiązaniem są lekkie modele, dzięki którym nogi mniej się męczą. Ważna jest antypoślizgowa podeszwa, zwiększająca bezpieczeństwo, a także właściwości amortyzujące. W butach medycznych ważny jest również materiał, z którego zostały wyprodukowane. Powinny dobrze odprowadzać pot i pozwolić skórze oddychać. Plusem jest łatwość w czyszczeniu i możliwość dezynfekcji. Nie można także zapomnieć o wyglądzie butów medycznych. Obuwie powinno pasować do stroju i zapewniać profesjonalny wizerunek. Można wybierać modele pełne lub w wycięciami, białe oraz kolorowe.
Oferta obuwia roboczego i medycznego jest bardzo szeroka. Warto odwiedzić sklep internetowy i wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania, zapewni komfort i bezpieczeństwo w trakcie pracy.
Materiał zewnętrzny