Powstaną infolinie ws. transportu na szczepienie

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Narodowy Program Szczepień

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odbył we wtorek (12.01) wideokonferencję z samorządowcami, by omówić szczegóły i zadania wynikające z Narodowego Programu Szczepień.

 

15 grudnia 2020 r. Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Program ten jest kolejną fazą walki z pandemią koronawirusa, a jego głównym celem jest zaplanowanie działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski, a w konsekwencji powrót do normalności. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

 

- W tej chwili akcja szczepienia jest realizowana w szpitalach węzłowych i ogranicza się tylko do osób z grupy 0, czyli m.in. pracowników szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych. Przed nami szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej, które rozpoczną się 18 stycznia i bardzo ważne zadanie - rozpoczęcie szczepień seniorów. Państwo będziecie zaangażowani w transport osób, które nie będą mogły samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, szczególnie chodzi o osoby niepełnosprawne - mówił podczas wideokonferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminach miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich - 65 zł, a stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł. Rząd zwróci samorządom 80% stawki przy organizacji tego przewozu. Przy transporcie osób do punktów szczepień gminy mogą korzystać z pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wojewoda zwrócił się również z prośbą do samorządowców o utworzenie w każdej gminie infolinii, pod numerem której mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje dotyczące transportu do punktu szczepień.

 

W grupie „I” Narodowego Programu Szczepień uwzględnione zostały osoby najbardziej narażone na negatywne działanie koronawirusa, czyli seniorzy.  Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia dla osób powyżej 70. roku życia. Od 25 stycznia seniorzy powyżej 70. roku życia będą mieli możliwość zaszczepienia się w ponad 6 tys. punktów na terenie całego kraju. Wykaz placówek zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego dostępny jest tutaj.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz