Zapraszają na rocznicę śmierci ks. Kazimierza Hamerszmita

obchody 27. rocznicy śmierci ks. Kazimierza Hamerszmita w Suwałkach

 

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Popiełuszki w Suwałkach zaprasza na obchody 27. rocznicy śmierci ks. Kazimierza Hamerszmita.


Niedziela, 5 lutego 2023 r.

  • godz. 10.30 Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej ks. dr Dariusza Zalewskiego w intencji beatyfikacji ks. Kazimierza Hamerszmita - Konkatedra św. Aleksandra w Suwałkach

 

Sobota, 11 lutego 2023 r.

  • godz. 16.00 Promocja książki autorstwa pana Grzegorza Polaka „Proboszcz z Suwałk. Droga do świętości ks. Kazimierza Hamerszmita” - sala parafialna przy Konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach, ul. Emilii Plater 2

 

GRZEGORZ POLAK (1952) - dziennikarz, autor książek, realizator filmów dokumentalnych, działacz ekumeniczny, obecnie szef działu merytorycznego w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Autor i wydawca serii o Janie Pawle II, które ukazały się w mediach świeckich w łącznym nakładzie ponad 85 milionów egzemplarzy. Wykładał informację dziennikarską w ATK i UKSW. Pracował m.in. w mediach: „Słowo Powszechne”, ”Więź”, „Gazeta Wyborcza”, „Edipresse Polska”, Katolicka Agencja Informacyjna i Religia.tv. Autor ponad 30 książek o tematyce papieskiej, hagiograficznej, historycznej i ekumenicznej. Były członek Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Laureat dziennikarskiej Nagrody im. biskupa Jana Chrapka „Ślad” (2003) i Nagrody TOTUS zwanej „katolickim Noblem" za propagowanie nauczania Jana Pawła II (2007). Żonaty, troje dzieci: Izolda, Faustyna i Tymoteusz.


 

Ks. Kazimierz Aleksander Hamerszmit urodził się 12 stycznia 1916 r. we wsi Kołaki Kościelne koło Zambrowa. Święcenia kapłańskie przyjął w Łomży 30 kwietnia 1939 r. W niedługim czasie po święceniach kapłańskich aresztowało go gestapo i został więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych, takich jak: Działdowo, Sachsenhausen i Dachau. Tam jako więzień o numerze obozowym 22575 poddawany był eksperymentom medycznym. Jako jeden z niewielu polskich duchownych przeżył obóz koncentracyjny w Dachau. Głęboko wierzył, że stało się to dzięki wstawiennictwu św. Józefa.

 

Posługę duszpasterską pełnił w Grajewie, Augustowie, Ostrołęce, Łomży i Suwałkach. W latach 1965-1986 był administratorem i proboszczem parafii św. Aleksandra w Suwałkach. Zmarł w Suwałkach 5 lutego 1996 r. w opinii świętości. W lokalnym środowisku cieszył się wielkim szacunkiem, postrzegany jako człowiek dobroci i życzliwości. Jego gorliwość apostolska przejawiała się m.in. w ogromnym zaangażowaniu w głoszenie słowa Bożego, umiłowaniu konfesjonału, trosce o katechizowanie dzieci i młodzieży, a także w trosce o biednych, chorych i ludzi w podeszłym wieku.

1 Komentarzy

PiSwyborca

02/02/2023

Znałem go osobiście . Święty człowiek za życia i świętym powinien zostać po śmierci …

Dodaj komentarz