Wystawa „Suwałki 20 lat w Unii Europejskiej”

Do obchodów 20-lecia Suwałk w Unii Europejskiej przygotowują się władze miasta

 

Do obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej przygotowują się władze Suwałk. Z tej okazji powstała wystawa plenerowa „Suwałki 20 lat w Unii Europejskiej”.

 

Wystawę plenerową pod hasłem „Suwałki 20 lat w Unii Europejskiej” można oglądać na deptaku wzdłuż Muzeum im Marii Konopnickiej. Składa się ona z plansz przedstawiających miejskie inwestycje, które powstały dzięki dofinansowaniu środkami Unii Europejskiej. Dziś podczas konferencji prasowej odbyło się jej oficjalne otwarcie, a także przedstawiono plan obchodów, jakie miasto przygotowało na 1. maja, kiedy to oficjalnie świętować będziemy 20 lat w UE. 

 

Jak mówił podczas spotkania Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, w mieście zostało dotychczas zrealizowanych 99 projektów, które zostały dofinansowane środkami Unii Europejskiej z różnych programów. Koszt tych inwestycji to ponad 921 milionów złotych, z czego 563 mln zł to właśnie środki pozyskane z UE. 

- Zrobiliśmy w ciągu ostatnich 20. lat dwukrotnie więcej, niż gdybyśmy mieli wykonać to sami. Jak analizuję i porównuję wartość projektów, ile na do nich Unia dołożyła, to wychodzi, że moglibyśmy zrobić połowę z tego co zrobiliśmy. Nie ulega wątpliwości, że jest to sukces tego miasta. 20 lat temu ziściły się marzenia Polaków, staliśmy się pełnoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej. Przyszły do nas dobra w postaci środków finansowych i na przygotowanych planszach mamy przykłady inwestycji, które zostały zrealizowane w Suwałkach z dofinansowaniem środkami Unijnymi z różnych programów. Dzisiaj jest powód do dumy dla wszystkich mieszkańców miasta, z tego powodu że szybko opanowaliśmy materię pozyskiwania tych funduszy zewnętrznych. Teraz, gdy przyjeżdżają do nas przedstawiciele miast partnerskich z Europy Zachodniej, szczególnie z Niemiec i z Francji, i widzą jak rozwija się nasze miasto, jak korzystamy z tych funduszy, to podziwiają nas, a nawet widzę, że patrzą z nutką zazdrości. Nie wyobrażam sobie, jak wyglądałby dzisiaj suwalski sport bez środków z UE i obiektów, które udało się wykonać. Nie wiem jak ten sport by funkcjonował, jak funkcjonowałaby kultura. i na pewno bez układu drogowego, komunikacyjnego bylibyśmy takim miastem powiatowym na północno-wschodnim krańcu Polski. Fajnie nam w tej Unii Europejskiej i niech tak będzie. 

Ignacy Ołów, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury przedstawił pokrótce jakie atrakcje przygotowano na dzień 1. maja. W godzinach 11.00-15.00 odbędzie się piknik na Bulwarach nad Czarną Hańczą. Będzie m.in. koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, Flashmob „Happy UE”, czy koncerty młodzieżowych zespołów rockowych z SOK: Lejt, Platinium, Rusty Dusty Stage, Militia. Będą stoiska służb mundurowych, przedsiębiorstw i instytucji miejskich oraz konkurs wiedzy o Suwałkach w Unii Europejskiej z atrakcyjnymi nagrodami. Tego dnia wieczorem, a dokładniej o godzinie 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert „Grupa MoCarta wśród gwiazd”. Koncert jest bezpłatny, natomiast osoby chętne muszą posiadać  darmowe wejściówki, które są dostępne online i w kasie SOK.

 

Wydarzenie skierowane jest również do organizacji pozarządowych, które każdego roku 1. maja prezentują swoją działalność i dokonania podczas Majówki Społecznej na suwalskich Bulwarach. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem Suwalskiej Majówki Europejskiej. 

- Co roku staramy się pokazać prezentacje organizacji aktywnych. Są to stoiska, gdzie można odwiedzić każdą organizację, spytać czym się zajmują. Być może przyłączyć się, bo też bardzo często po majówce zgłaszają się wolontariusze do takich organizacji. Druga część wydarzenia polega na prezentacjach oraz występach artystycznych zespołów, które znane są na co dzień, a być może nawet nie wszyscy wiedzą, że są prowadzone przez organizacje pozarządowe, jak Suwalskie Starszaki, czy Złota Jesień Uniwersytety III Wieku. Dla organizacji jest to też okazja do integracji i spotkań z mieszkańcami. W tym roku swoją obecność zadeklarowali już harcerze. Będzie Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Kostroma, Mroczne Bractwo, Stowarzyszenia prowadzące Kluby Seniorów. Będą sportowcy, będzie można odbyć trening na rowerze stacjonarnym z MTB Suwałki, nauczyć się boksować z klubem Panzer, będzie można dowiedzieć się trochę o zdrowiu dzięki Fundacji Zdrowy Uśmiech, która nauczy jak dbać o uzębienie i jakie są choroby. Będzie Polski Związek Głuchych i wiele więcej - wymieniała Agnieszka Szyszko, kierownik biura organizacji pozarządowych.

unia-program

6 Komentarzy

Fajnie. A teraz miasto nie jest w stanie utrzymać tych wszystkich wybudowanych 99 projektów i pewnie dlatego chce budować następne. Typu nowa biblioteka za sto milionów. 

Ciekawski lewak 2

15/04/2024

...kolejny - trzeci czy czwarty remont elewacji muzeum okręgowego, bo znowu się sypie i zagraża bezpieczeństwu ?

Lansować się przed wyborami z młodzieżą.... wstyd tak wykorzystywać Panie Renkiewicz... Może tak wystawa łańcuchów zakupionych za 25 tyś pln ? też z kasy UE czy może mieszkańców ? A może loga jednodniowego za 50 tyś pln - pokaże Pan dla młodzieży jak UM Suwałki z Panem na czele marnotrawi środki a nie ma na stypendia dla młodzieży... wstyd

Dodaj komentarz