- W okolicach ulicy Utrata - Staniszewskiego powstanie bezpieczne, bezkolizyjne przejście pod torami przy nowoprojektowanym przystanku osobowym Suwałki Południe. Przejścia pomiędzy ulicami Klasztorna i Sianożęć nie będzie ze względu na planowane duże prędkości pociągów.
Interpelację w sprawie utworzenia przejścia pieszo-rowerowego przez tory pomiędzy ulicami Klasztorna i Sianożęć skierował do prezydenta Suwałk radny Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Łuczaj. Przejazd ten został zlikwidowany po wybudowaniu wiaduktu pod torami na ulicy 100-lecia Niepodległości. Jak przekazał w swym piśmie radny, pomimo jego likwidacji wielu mieszkańców miasta pokonuje tory w tym miejscu pieszo lub dźwigając na ramieniu rower, bo jest to najkrótsza droga na pobliskie ogródki działkowe.
- Jest to bardzo niebezpieczne, bo często to są ludzie starsi, dla których pokonanie okrężnej drogi pod tunelem, pieszo lub rowerem jest dużym dodatkowym wysiłkiem, dlatego też decydują się przechodzić przez tory , a stąd już tylko krok do nieszczęścia, bo łatwo tam się potknąć i przewrócić na wysokich szynach, podkładach kolejowych i tłuczniu kamiennym. Panie Prezydencie, zdaję sobie sprawę, że utworzenie tego przejścia nie będzie łatwe i być może będzie wymagało współpracy miasta i kolei. Apeluję przede wszystkim o poparcie przez Pana tego pomysłu, gdyż z pewnością poprawiłby on infrastrukturę komunikacyjną w naszym mieście oraz przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców - argumentuje radny.
W tej sprawie Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach skierował zapytanie do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku. W udzielonej odpowiedzi PKP przekazało, że w ramach inwestycji pn: „Prace na linii kolejowej E-75 na odcinku Ełk — Trakiszki (granica państwa)" w okolicach ulicy Utrata — Staniszewskiego powstanie bezpieczne, bezkolizyjne przejście pod torami przy nowoprojektowanym przystanku osobowym Suwałki Południe. Zdaniem PKP budowa przejścia w poziomie szyn w ciągu ul. Klasztornej jest niewskazana ze względu na planowane duże prędkości pociągów (250 km/h).
- Sprawa przedmiotowego przejazdu kolejowego była omawiana z zarządem kolei przy opracowywaniu dokumentacji projektowej Trasy Wschodniej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 26 lutego 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych z drogami publicznymi i ich usytuowanie zostało spisane porozumienie pomiędzy zarządcą kolei a zarządcą drogi, w którym określono przejazdy kolejowe znajdujące się w odległości do 3 km od projektowanego skrzyżowania dwupoziomego przeznaczone do likwidacji ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto, podczas spotkań z projektantami oraz przedstawicielami PKP w sprawie budowy Rail Baltica, poruszano temat przejścia dwupoziomowego w miejscu zlikwidowanego przejazdu kolejowo — drogowego, jednak stanowisko PKP w tej sprawie pozostało niezmienione - czytamy w odpowiedzi.