Problematyczne gawrony na Szpitalnej?

Interpelacja ws. usunięcia gniazd gawronów z terenu lasku przy ulicy Szpitalnej

O usunięcie gniazd gawronów lub wypłoszenie ptaków z terenu lasku przy ulicy Szpitalnej zwróciła się do prezydenta Suwałk Mariola Karpińska z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Randa wystąpiła z pismem do włodarza w imieniu mieszkańców ulicy Szpitalnej o zwrócenie się do właściciela działki o zgodę na usunięcie gniazd gawronów, lub ewentualnie o ich wypłoszenie. Jak przekazała Mariola Karpińska osiedle przy ul. Szpitalnej było kiedyś spokojną okolicą, jednak błogi spokój mieszkańców przerwały gawrony, które założyły gniazda na drzewach na terenie małego lasku za blokiem przy ulicy Szpitalnej 75 i 79.

 

- Hałasują, paskudzą i nie dają im normalnie żyć, a głośnym krakaniem zakłócają spokój. Między 3 a 4 nad ranem jest przymusowa pobudka, dodatkowo lokatorzy okolicy nie mogą wywiesić prania, czy wywietrzyć pościeli, gdyż ptactwo zanieczyszcza posesje. Problem ten trwa od dwóch lat - interpeluje radna.

15 Komentarzy

Gamoń

22/04/2021

No teraz w XXI wieku coraz bardziej zaczyna się dbać o dobro zwierząt. Za pobicie psa czy kota grozi nawet kara więzienia. A niektórzy ludzie nie chcą tego zaakceptować. A cywilizacja przecież stale postępuje. Nawet wilki są pod ścisła ochroną. Świat się zmienia. Czy pani "Randa" ma rację??

Adrian

22/04/2021

Wobec dziko żyjących ptaków obowiązuje zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia:

  • w miejscach noclegu,
  • w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych,
  • w miejscach zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących.

    Płoszenie kawek i gawronów stanowi wykroczenie. Zawiadomienia o wykroczeniu może dokonać każda osoba, a organy ścigania mają obowiązek je przyjąć i ścigać sprawcę.

Może niech radna PiS zajmie się inną sprawą, która została złożona X czas temu do rady miasta w sprawie monopolu przy ul. Kowalskiego, właśnie tutaj jest mowa o zakłócaniu porządku publicznego, braku możliwości wypoczynku i przede wszystkim spokoju dla mieszkańców bloku przez pijanych klientów tego sklepu ;) Zapraszam do oględzin tego dokumentu ;)

KasaFiskalnaDl…

22/04/2021

Droga pani (bez)radna. Tak się składa, że gawrony w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową poza obszarem administracyjnym miast i częściową ochroną gatunkową w obszarze administracyjnym miast. Ponadto aktualnie jest okres lęgowy tych ptaków, tak, że zabronione jest ich straszenie, płoszenie itp. barbarzyńskie, 3,14Sbolszewickie sztuczki. Aby zaradzić temu "problemowi" polecam w typowy, 3,14Sbolszewicki sposób po okresie lęgowym wytrzebić drzewa do gołej ziemi - "problem" zniknie.

P.S.

Mnie dla odmiany strasznie od lat działa na system bicie dzwonów i rzępolenie jakichś melodyjek o szóstej rano (przymusowa pobudka) z wieży kościoła przy ul. Witosa. Też wystąpi pani z PiSmem do proboszcza aby łaskawie uciszył dzwony i te melodyjki?

gregor

22/04/2021

Dodane przez KasaFiskalnaDl… w odpowiedzi na

Mnie też te dzwony drażnią a wróble, gołębię i gawrony jakoś przeżyję. Ale te dzwony to strasznie mi łeb rozwala.

Moim zdaniem należałoby coś zrobić z tymi ptakami.. nagminnie wywalają że śmietników wszystko, zakłócają spokój, nawet gniazda na balkonach budują .. jeśli teraz nic się nie zrobi niedługo będą do domu wchodzić.. a co do pani u góry to wystąpi Pani sama do proboszcza jeśli przeszkadzają dzwony. Tu jest poważniejsza sytuacja niż kościół.. 

ktoś

25/04/2021

Dodane przez Ha w odpowiedzi na

no teraz to się nic nie zrobi, bo jest okres ochronny, ale na  jesieni lub wczesną wiosną można gniazda polikwidować, zrobią sobie inne, na szczęście miejsca im nie brakuje., ale one wolą blisko śmietników.. a u nas bod oknami w bloku na świerku nawet sobie gniazdo uwiły...brud , smród i wrzaski rano w gnieździe..

mieszkaniec

22/04/2021

Ale ważni pisowcy podpuścili radną. Wystarczy zobaczyć którzy z nich tam mieszkają.

lospojohermanos

23/04/2021

Na Pułaskiego tez jest podobny problem przy starch koszarach. Chcialbym zauwazyc że miasto juz raz pozbywało się tych ptaków z parku Konstytucji. Widocznie przepedzone ptaki z parku znalazly sobie nowe miescowki w dwoch roznych punktach. Skoro wtedy można było to i teraz można. Jakby miasto wtedy nie zalatwiloby sprawy blues festiwal bylby pod znakiem ptasiego guana a nie muzycznego pikniku. A co do Panów od dzwonów to jak pewnie zauwazylisci w tym panstwie trzeba miec odpowiednie lobby. musicie znaleźć radnych, ktorzy was poprą ewentualnie samemu sprobowac sił w wyborach do rady. 

Tak, najlepiej wyciąć wszystko w pień i zabetonować...Nie będzie tych strasznych ptaków, liści opadających na ziemię i innych nieczystości...

mała Mi

23/04/2021

Na osiedlu E.Plater- ul.Skłodowskiej  też problem z kraczącymi ptakami.

Pobudka o 3-4 rano, zanieczyszczone samochody na parkingu, powyciągane ze śmietnika śmieci, wystraszone małe dzieci i zwierzęta np. psy, koty

strzała

24/04/2021

A ja chciałbym zauważyć że przy rzeczce Czarna Hańcza zadomowił się homo sapiens. Na wielkim obszarze nabetonował, nasmrodził, wytwarza straszną ilość hałasu przez całą dobę. Zniszczył puszczę która miała miliony lat, wybił większość zwierząt. Wnioskuję żeby pani radna zajęła się tym tematem :-)))))

głos_rozsądku

26/04/2021

Miasto przecież robi co może. Wydaje zgody na wycinanie starych drzew, samo tnie gdzie się da starodrzew. Gawronów jest co raz mniej bo nie mają gdzie gniazdować. Więc nie przesadzajcie.

Dodaj komentarz