Nowy sprzęt do walki z przemytem w Budzisku

nowoczesny skaner RTG do prześwietlania wszystkich typów samochodów

 

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa wzbogaciła się o nowoczesny skaner RTG do prześwietlania wszystkich typów samochodów. Urządzenie znajduje się w punkcie kontrolnym przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku.

 

W środę (30.11) w punkcie kontrolnym przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku oddano do użytku skaner RTG do prześwietlania wszystkich typów samochodów. Jest to już szósty wielkogabarytowy, stacjonarny rentgen obsługiwany przez funkcjonariuszy podlaskiej KAS. Uzupełnia system skanerów, które działają na drogowych przejściach granicznych w Bobrownikach, Kuźnicy i Połowcach oraz na kolejowych przejściach granicznych w Siemianówce i Kuźnicy. Nowy rentgen w Budzisku umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów oraz ładunków cargo.

- Urządzenie spełnia wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Wyposażone jest w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu skutecznie, w krótkim czasie można prześwietlać i kontrolować wszystkie rodzaje towarów przemieszczających się przez granicę. Daje nam to możliwość skutecznego kontrolowania z jednoczesną dbałością o czas i koszty prowadzonych przez nas działań co znacznie wpływa na efektywność realizowanych przez nas zadań – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

Całkowity koszt instalacji nowego skanera to ponad 12 mln zł. Fundusze na jego zakup oraz prace inwestycyjne pochodziły z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu modernizacji KAS. Podczas instalacji nowego skanera wykorzystano część infrastruktury dotychczasowego skanera funkcjonującego w Budzisku.


 
W ubiegłych latach funkcjonariusze KAS dzięki wykorzystaniu poprzedniego skanera wielokrotnie wykrywali w Budzisku próby przemytu do Polski papierosów. Wykorzystywanie skanerów RTG umożliwiło m.in. wykrycie blisko pół miliona paczek papierosów ukrytych w brykiecie, przechwycenie 370 tys. paczek papierosów ukrytych w ładunku kory ogrodowej oraz przejecie transportu 185 tys. paczek papierosów ukrytych w żelbetowym przęśle mostu.

 

Źródło: KAS

Dodaj komentarz