40-lecie "Pogranicza

pogranicze folklor

40-lecie świętował Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” z Szypliszk.

 

Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św. w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Galbasa.

- Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobrzy ludzie mieszkają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają’. Skoro, nie od czterech lat, ale od czterech dekad istnieje tu tak wspaniały zespół, to pewnie mieszkają tu dobrzy ludzi - mówił w homilii biskup.


Początki zespołu "Pogranicze" siegają roku 1980, kiedy to zrodził się pomysł utworzenia grupy. Ostatecznie zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach.  Reprezentuje folklor północnej Suwalszczyzny. W ciągu 40 lat w zespole śpiewało ponad 100 osób, a grupa występując na konkursach i festiwalach zdobyła szereg nagród, w tym pierwsze miejsce w Kazimierzu nad Wisłą, nagrodę im. Oskara Kolberga przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki. W efekcie zespół stał się szczególną wizytówką kultury regionalnej Suwalszczyzny. W 1999 roku wystąpił przed papieżem Janem Pawłem II, podczas pobytu Ojca Świętego w Wigrach. W repertuarze znajdują się różnorodne pieśni: patriotyczno – historyczne, religijne, obrzędowe i miłosne. Kierownikiem "Pogranicza" jest  Józef Murawski twórca ludowy z gminy Szypliszki.

 

Na podstawie: diecezja ełcka i pogranicze.szypliszki.eu
Foto: Pogranicze

Dodaj komentarz