Wygodna łazienka powinna zapewniać odpowiednie warunki do przyjemnego relaksu, a także do wykonywania nawet bardzo precyzyjnych czynności związanych z pielęgnacją. Dlatego jednym z najważniejszych elementów we wnętrzu pozostaje dobrze zaplanowany system oświetleniowy.
Jak oświetlić łazienkę? Ile źródeł światła przyda się w pomieszczeniu? Jakie produkty zastosować w roli oświetlenia dekoracyjnego? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Nowoczesne oświetlenie łazienki – praktyczne, wygodne i piękne
Choć warto zadbać o to, by do łazienek wprowadzić jak najwięcej naturalnego światła słonecznego, to nie da się w tej przestrzeni obyć również bez oświetlenia sztucznego.
Do czego się go używa? Lampy w łazience pełnią podwójną rolę. Z jednej strony zapewniają warunki, by wygodnie i swobodnie korzystać z wnętrza – zarówno podczas przemieszczania się, jak i wykonywania bardzo precyzyjnych czynności pielęgnacyjno-higienicznych. Z drugiej – efektowne oprawy lub samo światło budują klimat i dopełniają aranżację. To od nich w dużej mierze zależy, czy nasza łazienka jest przytulna, pozwala się odprężyć po całym dniu wypełnionym obowiązkami i stresem.
Ile źródeł światła warto zamontować w łazience?
Liczba lamp w łazience w dużej mierze zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia oraz tego, do czego jest ono wykorzystywane. Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne, czyli najczęściej lampy sufitowe lub wiszące – pojedyncze w centrum lub mniejsze rozmieszczone równomiernie na suficie. To dzięki nim możemy korzystać z wnętrza o każdej porze dnia lub nocy.
Najistotniejszą rolę odgrywa w łazience jednak oświetlenie strefy lustra. To przecież przed nim wykonujemy najbardziej precyzyjne zadania, jak czesanie się, golenie, robienie makijażu. Bez dobrych lamp i źródeł światła o odpowiednim natężeniu wprost trudno się zatem obyć.
Co wybrać? Chętnie stosuje się oprawy ścienne, w tym reflektory i kinkiety – mniejsze montowane symetrycznie po obu stronach tafli. Większe, wydłużone lampy trafiają natomiast centralnie nad zwierciadło. Szczególnym rozwiązaniem, które zdobywa jednak coraz szersze grono zwolenników są efektowne lustra z oświetleniem, np. od: Led-Lustra.pl. W tym przypadku światło wydobywa się bezpośrednio spod szklanej powierzchni, nie trzeba inwestować w dodatkowe źródła światła – oszczędza się miejsce, a przy tym zyskuje się dobre warunki oświetleniowe i mniejsze zużycie energii elektrycznej.
Jakie jeszcze lampy można wykorzystać? Jako oświetlenie punktowe o dekoracyjnym charakterze przydają się dyskretne oczka wpustowe i taśmy LED. Służą do podświetlania sufitów, ścian i podłóg, a także elementów wyposażenia.
Czym powinny się wyróżniać lampy łazienkowe?
Gdy wybiera się oprawy oświetleniowe do łazienki, trzeba oczywiście zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne. Znacznie ważniejsza jest trwałość każdego produktu. We wnętrzu panują bowiem bardzo specyficzne warunki – wysoka wilgotność powietrza, często pojawia się ryzyko rozchlapywania wody. W efekcie lampy są nieustannie narażone na uszkodzenie, co może w efekcie doprowadzić do groźnego zwarcia w instalacji.
Należy zatem stawiać na odpowiednie produkty z solidnych materiałów, w tym zwłaszcza tworzyw sztucznych, metali (aluminium, stal nierdzewna) czy szkło. Każdy z nich musi też mieć wysoki współczynnik ochrony IP – im bliżej wanny lub umywalki, tym ochrona ma być większa. Należy stawiać na rozwiązania na poziomie nie mniej niż IP44. Tylko tak da się zmniejszyć ryzyko groźnego porażenia prądem.
Idealne oświetlenie do łazienki – podsumowanie
Dobre oświetlenie w łazienkach pełni równocześnie funkcje praktyczne i estetyczne. To dzięki niemu możemy przyjemnie korzystać z tego wyjątkowego miejsca. Wystarczy tylko dobrać lampy (lub podświetlane lustra) i wzbogacić je o energooszczędne źródła światła (np. produkty ledowe). Wówczas łazienka stanie się jeszcze wygodniejsza i przytulniejsza.
Materiał zewnętrzny