Jakie elementy sprawiają, że Ethereum wyróżnia się na tle innych projektów w branży blockchain?

Jakie elementy sprawiają, że Ethereum wyróżnia się na tle innych projektów w branży blockchain?

 

Pod względem kapitalizacji rynkowej Ethereum ustępuje jedynie Bitcoinowi. W rezultacie jest to najpopularniejszy altcoin, który bez wątpienia osiągnął duży sukces. W niniejszym artykule sprawdzamy jakie właściwości sprawiają, że projekt ten wyróżnia się na tle pozostałych w branży blockchain. Poza tym, przyglądamy się temu jak wyglądał Ethereum kurs na przestrzeni lat.

 

Platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji

To co najbardziej wyróżnia Ethereum to wprowadzenie koncepcji inteligentnych kontraktów. Za pomocą tego rozwiązania możliwe jest wykonywanie umów pomiędzy obiema stronami transakcji na podstawie ustalonych warunków bez potrzeby angażowania tak zwanej zaufanej trzeciej strony. W rezultacie jest to platforma, która umożliwia programistom tworzenie tokenów NFT, zbiórek ICO oraz niezliczoną ilość przeróżnych zdecentralizowanych aplikacji. Co ciekawe, Ethereum jest niekwestionowanym liderem i najpopularniejszą platformą udostępniającą smart kontrakty dla programistów.

 

Ethereum 2.0

Kolejny element, który wyróżnia Ethereum na tle pozostałych projektów to przejście na Ethereum 2.0. W ten sposób projekt, który mierzył się z krytyką związaną z nadmierną energochłonnością zmniejszył zapotrzebowanie na energię o około 99%.

 

Co więcej, wspomniana aktualizacja to także szereg zmian poprawiających wydajność i skalowalność sieci. Na przykład wprowadzany jest sharding, czyli podziału sieci na mniejsze fragmenty, który umożliwia równoległe przetwarzanie transakcji, co znacznie wpływa na poprawę przepustowość sieci. Wprowadzenie Ethereum 2.0 to również krok w kierunku większego bezpieczeństwa sieci i poprawy luk (np. takich jak ryzyko ataków typu 51%).

 

Przejście na Ethereum 2.0 jest krokiem milowym, który rozwiązuje istotne problemy z jakimi wcześniej sieć Ethereum musiała się mierzyć. W ten sposób Ethereum wyznacza nowe standardy i przedstawia się jako wyjątkowo ambitny projekt, który jest cały czas w fazie dynamicznego rozwoju.

 

Społeczność i rozbudowany ekosystem

Ethereum to kryptowaluta, za którą stoi dobrze zorganizowana społeczność programistów, inwestorów i entuzjastów, którzy wspólnie tworzą rozbudowany ekosystem. Dzięki temu, że Ethereum jest najpopularniejszą platformą do smart kontraktów istnieje wiele gotowych dokumentacji i rozwiązań, które ułatwiają rozwój zdecentralizowanych aplikacji.

 

Poza tym, Ethereum wraz z natywną kryptowalutą Ether jest projektem, który jest bardzo rozpoznawalny. Ether to najpopularniejszy altcoin, który jest znany nawet wśród osób, które na co dzień niespecjalnie interesują się kryptowalutami. Posiadanie tak silnej marki sprawia, że Ethereum ma znaczącą przewagę konkurencyjną na rynku kryptowalut.

 

Silna rozpoznawalność Ethereum przyciąga uwagę wielu inwestorów, którzy szukają możliwości inwestycyjnych na rynku kryptowalut. Wiele osób uważa Ethereum za obiecującą platformę, która ma realną użyteczność i tym wyróżnia się na tle wielu innych altcoinów, które charakteryzują się wyłącznie właściwościami spekulacyjnymi.

 

Silna pozycja w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej

Ethereum kurs ulegał wielu wahaniom cenowym na przestrzeni ostatnich lat. Najbardziej imponujące wzrosty odnotowano podczas hossy w 2017 i 2021 roku. W momencie uruchomienia projektu w 2015 roku cena za 1 ETH nie przekraczała jednego dolara amerykańskiego. Natomiast już w 2017 roku kurs Ethereum wynosił około 700 USD. Z kolei w 2021 roku wycena dotarła do rekordowego poziomu przekraczając granicę 4800 USD.

 

Oczywiście tak imponujące wzrosty były przeplatane z równie imponującymi spadkami. Niemniej jednak w długim horyzoncie czasowym kurs ETH zaliczył ogromny wzrost wartości. Wiele niszowych kryptowalut również odnotowywało duże wzrosty, ale nie potrafiło zbyt długo utrzymać się na szczycie. Tymczasem Ethereum pozostaje drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej od wielu lat.

 

Podsumowanie

Ethereum wyróżnia się na tle innych projektów w branży blockchain z kilku istotnych powodów. Po pierwsze, jest to najpopularniejsza platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji.

 

Po drugie, wdrożenie Ethereum 2.0 przynosi szereg zmian mających na celu poprawę wydajności i skalowalności sieci, co sprawia, że jest to projekt, który pokazuje, że pomimo krytyki dotyczącej nadmiernej energochłonności jest w stanie odpowiednio zareagować i przy okazji znacząco usprawnić wiele istotnych aspektów. Takie działanie sprawia, że Ethereum ma wizerunek nowoczesnej ciągle rozwijającej się kryptowaluty.

 

Po trzecie, Ethereum cieszy się ogromnym wsparciem społeczności, która tworzy rozbudowany i dobrze prosperujący ekosystem wokół projektu.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz