Kamień upamiętniający przejazd Ojca Świętego Jana Pawła II w dniach 8-10 czerwca 1999 roku uroczyście odsłonięto w piątek (16.10) przy drodze z Krzywego do Sobolewa.
Podczas siódmej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, Jan Paweł II w dniach 8-10 czerwca odpoczywał w klasztorze w Wigrach i zwiedzał Suwalszczyznę. Odwiedził też Augustów i Leszczewo, przejeżdżając drogą z Krzywego do Sobolewa. W związku z tym wydarzeniem mieszkańcy obu wsi zdecydowali się zawiązać komitet i upamiętnić papieski przejazd obeliskiem z pamiątkową płytą oraz nazwaniem wspomnianej drogi traktem papieskim. Z inicjatywą wyszedł Aleksander Daniłowicz na którego działce stanął pamiątkowy kamień. W pomysł zaangażowali się mieszkańcy wraz z Tadeuszem Chołko, byłym wójtem Gminy Suwałki, a obecnie radnym powiatu suwalskiego, który powołał społeczny komitet budowy pomnika.
Dzień odsłonięcia obelisku nie jest przypadkowy. 16 października przypada bowiem Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. - Do postawienia w tym miejscu obelisku skłonił mnie Duch Święty, który obdarza nas tylko dobrymi myślami. Tą drogą rowerami porusza się bardzo dużo turystów i mieszkańców Suwałk, którzy będą mogli się tu zatrzymać. Chcieliśmy czegoś trwałego dla młodych pokoleń. Myślę, że to pobudzi inicjatywę wielu osób, a przed nami dużo pracy jeszcze piękniejszej niż to co udało się dotąd zrobić - mówił Aleksander Daniłowicz.
- Ten kamień nie tyle jest dla nas dorosłych, którzy byliśmy świadkami pontyfikatu Jana Pawła II, słuchaliśmy jego kazań i nauk, ale młodym ludziom, którzy urodzili się już po śmierci papieża. To nasza rola, dorosłych, szkoły, nauczycieli i kościoła żeby w młodym pokoleniu kształcić świadomość, że był kiedyś syn narodu polskiego Karol Wojtyła, który został powołany na Stolicę Apostolską - powiedział Tadeusz Chołko.
Na koniec delegacje złożył kwiaty i zapaliły znicze pod pamiątkowym kamieniem, a wszyscy zebrani zaśpiewali Barkę.