Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych

Wyniki według sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat

 

Zakończyły się wybory parlamentarne i głosowanie w referendum. Według sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat najwięcej głosów w całym kraju otrzymały Prawo i Sprawiedliwość (36,8%), Koalicja Obywatelska (31,6%) i Trzecia Droga (13%).

 

W poniedziałek (16.10) rano Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze częściowej frekwencji w Suwałkach i na Suwalszczyźnie. Wiadomo, że w dniu wyborów do godziny 17.00 zagłosowało 55,89% uprawnionych suwalczan. Natomiast frekwencja według danych PKW do tej godziny w całym kraju wyniosła 57,54%. Wstępne sondażowe wyniki wyborów według sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat wskazują, że najwięcej głosów w całym kraju otrzymały Prawo i Sprawiedliwość (36,8%). Koalicja Obywatelska (31,6%), Trzecia Droga (13%) Nowa Lewica (8,6%), a Konfederacja (6,2%). Zgodnie z tymi danymi podział mandatów w Sejmie wygląda następująco:

 

  • Prawo i Sprawiedliwość - 200 mandatów
  • Koalicja Obywatelska - 163 mandaty
  • Konfederacja - 12 mandatów
  • Trzecia Droga - 55 mandatów
  • Lewica - 30 mandatów

 

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika także ,że frekwencja w referendum, które odbyło się wraz z wyborami parlamentarnymi, wyniosła 40%, co oznacza, że nie jest ono wiążące.

 

Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych w 2023 roku zostaną ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą po ustaleniu rezultatów głosowania ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych.

1 Komentarzy

Adrian

16/10/2023

Jeśli w 2019 r. Zieliński wyraźnie wygrał w Suwałkach z Kamińską, to teraz równie wyraźnie przegrał z Niedżwiedzkim.
Taki wynik w swoim mateczniku na pewno go nie ucieszy.

Dodaj komentarz