Rekord zakażeń od początku pandemii - rząd wprowadza nowe procedury

Darmowe testy antygenowe w każdej aptece, kwarantanna skrócona do 7 dni

Darmowe testy antygenowe w każdej aptece, kwarantanna skrócona do 7 dni oraz badania u lekarzy pierwszego kontaktu w ciągu 48h od uzyskania pozytywnego testu - to decyzje przedstawione przez rząd podczas konferencji prasowej. 

 

W piątek (21.01) w Polsce padł rekord zakażeń wirusem SARS-CoV-2 od początku pandemii. Ministerstwo Zdrowia poinformował o 36 665 przypadkach zachorowań. Zmarło 248 osób. W związku z pogarszającą się sytuacją rząd postanowił wdrożyć nowe procedury. Szczegóły przedstawili dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

 

Jak przekazał premier Morawiecki, skrócony zostaje okres przebywania w kwarantannie do 7 dni, a od 27 stycznia w każdej aptece mają być dostępne darmowe testy antygenowe. Zwiększona zostanie liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, a każda osoba powyżej 60 roku życia z pozytywnym testem będzie mogła zostać przebadana w ciągu 48 godzin. Natomiast dotychczasowa Rada Medyczna zmienia formułę funkcjonowania i zostaje przekształcona w Radę ds. walki z COVID-19.

- V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń. Dzisiaj po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem. Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni. Zwiększamy możliwości testowania - od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów - stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można. Najbardziej narażeni są nasi seniorzy. Dlatego dla osób powyżej 60 r. ż. wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu. Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. 80 do 90% zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron. Łączenie działań na styku spraw publicznych i medycznych nie jest łatwe. Dlatego dziękuję wszystkim z Rady Medycznej, którzy doradzali nam do tej pory. Rada ds. COVID-19 będzie obejmowała specjalistów nie tylko od medycyny.

Z kolei Adam Niedzielski mówił o możliwych scenariuszach eskalacji pandemii. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca. Nie padły natomiast żadne informacje na temat wprowadzania nowych obostrzeń. 

 

Dodaj komentarz