Uczniowie wrócili do szkół

Miejska inauguracja roku szkolnego w Suwałkach

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022 odbyła się w środę (01.09) w sali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach.

 

Niespełna 12 tysięcy uczniów szkół i przedszkoli oraz 1200 nauczycieli rozpoczyna w Suwałkach kolejny rok szkolny. Po okresie nauki zdalnej i hybrydowej młodzież powraca do szkolnych ławek na zasadach sprzed pandemii, jednak w reżimie sanitarnym. Zanim jednak nauka rozpocznie się na dobre, dziś w ZS 2 odbyła się oficjalna inauguracja roku szkolnego 2021/22 z udziałem władz miasta, pracowników szkół i uczniów pierwszego roku. Zebranych powitał Romuald Borkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.

 

- Wszyscy zastanawiamy się jaki będzie ten rok szkolny. Moim życzeniem, ale też życzeniem młodzieży z którą rozmawiam jest to, abyśmy przepracowali ten rok stacjonarnie w szkole. Okres ostatnich blisko dwóch lat pokazuje, że nie tylko ta część związana z nauką jest ważna, ale też relacje między uczniami. Sami pamiętamy, że szkoła średnia czy też szkoła podstawowa to oprócz wiedzy grono przyjaciół z którymi utrzymujemy kontakt prawie przez całe życie. Jeśli chodzi o tegoroczny nabór to chciałbym podziękować i pogratulować młodzieży, która starała się o miejsca w klasach pierwszych. Nie byliśmy w stanie przyjąć wszystkich. Mamy bardzo dobry nabór do pięciu klas. Ten próg punktowy w tym roku jest naprawdę wysoki, co świadczy o tym, że trafiła do nas bardzo zdolna i mądra młodzież - mówił podczas uroczystości Romuald Borkowski.

 

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Suwałk, który jednocześnie zachęcał do szczepień uczniów. 

- Rozpoczynamy ten rok szkolny z pewnymi obawami czy pandemia nie wróci i nie będziemy musieli przerywać nauki stacjonarnej i wracać do nauczania hybrydowego lub zdalnego. Dlatego też apeluje i prosimy nauczycieli i rodziców żeby uczniowie skorzystali ze szczepienia, żeby uzyskali odporność. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zagwarantować normalny tryb pracy naszych szkół. Rok ten rozpoczynamy jednak nie tylko z obawami, ale i z nadziejami. Myślę, że samorząd i cała społeczność naszych szkół jest dobrze przygotowana do rozpoczęcia tego nowego roku szkolnego. Zmieniła się nieco sieć placówek oświatowo-wychowawczych. Przybyła nam bursa szkolna, która funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół nr. 4. Jest w niej 102 wychowanków i to nowe wyzwanie dla naszego samorządu. Potrzeba nam tylko spokoju, rzetelnej i uczciwej pracy i trzeba zrobić wszystko, żeby pandemia nie pomieszała nam szyków - powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.  

 

I choć rok szkolny dopiero się zaczyna uczniów na pewno zainteresuje informacja, kiedy rozpoczną się ferie i wakacje. Ferie zimowe potrwają od 17 stycznia do 27 lutego. Uczniowie będą odpoczywali od zajęć szkolnych w czterech turach. Pierwsi wypoczynek zimowy zaczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (od 17 do 30 stycznia 2022 r.). W kolejnej turze – od 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. – ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. będą odpoczywali uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a od 14 do 27 lutego 2022 r. z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Zajęcia w szkołach zakończą się 24 czerwca 2022 r. Przerwa wakacyjna będzie trwała od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. 

 

2 Komentarzy

Czesiek, bo miana prezydenta nie jest godny... Tak się pandemicznie skundlil... Choć to obraza dla kundla... Z prezydenta stał się akwizytorem szprycowym... Wstyd!!! Żeby cię dosięgła ręką sprawiedliwości...

kaka

02/09/2021

Dodane przez Lulu w odpowiedzi na

Chłopie....., wytrzeźwiej i wtedy pisz...., Człowiek wygrał w I turze, coś to chyba mówi, ogarnij się i nie siej hejtu................

Dodaj komentarz