Dyskusje o ekonomii i historii w Suwałkach i Płocicznie-Tartak

W atrakcyjny sposób o ekonomii i historii w Suwałkach i Płocicznie-Tartak

 

Pasją do ekonomii i historii starali się zarazić młodych ludzi prelegenci biorący udział w projektach "Spotkania z ekonomią" i "Spotkania z historią", które w piątek (2.12)  odbyły się w I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak.

 

"Spotkania z ekonomią" i "Spotkania z historią" - to projekty, które w piątek (2.12) odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak. Wydarzenie organizowane przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego przyciągnęło młodych ludzi, którzy mieli okazję wysłuchać ciekawych prelekcji niecodziennych gości oraz zarazić się pasją do ekonomii i historii

 

W I LO w Suwałkach o tym dlaczego warto wspierać polskie marki i w jaki sposób codziennie mamy styczność z ekonomią mówił znany z ogólnopolskich mediów dr Artur Bartoszewicz - ekonomista, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Nowej Europy, a także absolwent I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach."Powracamy po swoich - prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej”–to natomiast tematyka spotkania z historykiem IPN Bogusławem Łabędzkim, który opowiedział o swojej codziennej pracy – m.in. o tym, że w przypadku odnalezienia Ofiar Obławy Augustowskiej będziemy w stanie zidentyfikować około 200 osób na podstawie danych genetycznych ich rodzin.

 

Nie mniej ciekawie było w Szkole Podstawowej w Płocicznie-Tartak. Nawet najmłodsi uczniowie mogli na żywo poznać historie wsi, w których na co dzień mieszkają. W ramach „Spotkania z historią” gościem był bowiem dr Tomasz Naruszewicz – autor wielu książek o historii Suwalszczyzny, a także jednocześnie wójt gminy Bakałarzewo. O tajnikach ekonomii dla młodych i o tym jak osiągnąć w życiu sukces mówił natomiast dr Artur Bartoszewicz.

- Projekty „Spotkania z historią” i „Spotkania z ekonomią” są odpowiedzią na potrzebę zainteresowania młodych ludzi nowymi pasjami. Organizując spotkania z wybitnymi ekspertami z całej Polski zachęcamy młodzież do poznawania historii i ekonomii z ciekawej strony. Bardzo się cieszę, że takie wydarzenia są skierowane do uczniów z Suwałk i Suwalszczyzny – mówi koordynator ogólnopolskiego projektu Centrum Grabskiego, a także suwalczanin Piotr Wasilewski.

 

Dodaj komentarz