Zarzuty dla 34-latka organizującego nielegalne przekraczanie granicy

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, Europejski Nakaz Aresztowania dla 34-latka

Dzięki zastosowaniu w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Europejskiego Nakazu Aresztowania udało się zatrzymać mężczyznę, który organizował nielegalne przekraczanie granicy Polski dla Wietnamczyków i Czeczenów.

 

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadziła w 2015 i 2016 roku śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która w celu osiągniecia korzyści majątkowej organizowała nielegalne przekraczanie granicy Polski dla obywateli Wietnamu oraz dla obywateli Rosji narodowości Czeczeńskiej. W niektórych przypadkach osoby te były przewożone dalej z Polski do Niemiec. Proceder ten trwał w 2014 roku.

 

Niektórzy podejrzani ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości i trwały ich poszukiwania w skali krajowej, a po ustaleniu, że przebywają za granicą, także w skali międzynarodowej. Tak też było w przypadku 34-letniego mężczyzny, pochodzącego z Pułtuska. Najpierw był poszukiwany krajowym listem gończym. Potem na wniosek Prokuratury Okręgowej w Suwałkach doszło do wydania przez Sąd Okręgowy w Suwałkach w 2019 roku Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec tego podejrzanego.

 

W wyniku dalszych poszukiwań podejrzany został w październiku 2020 roku zatrzymany na terenie Francji. Następnie Sąd Apelacyjny w Lyonie wyraził zgodę na przekazanie podejrzanego polskim organom wymiaru sprawiedliwości. Mężczyzna został sprowadzony do Polski i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. Prokurator przesłuchał podejrzanego, co pozwoliło na skierowanie aktu oskarżenia. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności, a za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy RP do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz