W Suwałkach kupisz 0 Euro - ale z bobrem

Pamiątkowy banknot z wizerunkiem bobra o nominale 0 Euro.

Od przyszłej soboty 24. lipca w Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach będzie można kupić pamiątkowy banknot z wizerunkiem bobra o nominale 0 Euro.

 

24 lipca planowana jest premiera nowej serii kolekcjonerskiej 0 Euro – Zwierzęta Polskich Parków Narodowych. Partnerem emisji zostało Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach. Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro w tym roku obchodzi swoje szóste urodziny. Powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce pierwsza polska emisja. Cały nakład 5000 sztuk pamiątkowego banknotu „Warszawa” sprzedano w ciągu jednego dnia. „Ojcem” projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę.

 

Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 euro. Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje. Dziś niektóre z nich mają ponad 100 emisji banknotów rocznie.

 

Wyjątkową cechą pamiątkowego banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Dzięki walorom kolekcjonerskim pamiątka dociera do szerokiego odbiorcy na całym świecie. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.

 

Ideą projektu jest promowanie turystyki, umacnianie i podnoszenie świadomości mieszkańców danego regionu o najważniejszych zabytkach, muzeach, miejscach kultury, sztuki i innych atrakcjach turystycznych, wydarzeniach czy wybitnych osobistościach. Na przedniej stronie banknotu widnieje wizerunek bobrów w ich siedlisku naturalnym. W tle tama na strumieniu, spiętrzająca wodę i tworząca rozlewisko w celu zapewnienia odpowiednich warunków siedliskowych i ochronnych. Samiec siedzący przy ściętym pniu. Obok samica z młodymi w żeremiu. 

 

  • Cena sprzedaży: 20 złotych
  • Nakład: 5 000 sztuk (zamknięty)
  • Data emisji: 24 lipca 2021 r podczas XXI Jarmarku Folkloru

 

pp

 

Dodaj komentarz