Straż Miejska i Policja kontrolują przestrzeganie obostrzeń związanych z COVID-19

Sprawdzą przestrzeganie przez mieszkańców obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Straż Miejska w Suwałkach będzie wspólnie z policyjnymi patrolami sprawdzać przestrzeganie przez mieszkańców obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

W związku z Zarządzeniem Wojewody Podlaskiego z dnia 9 grudnia 2021 r. jednostka Straży Miejskiej w Suwałkach począwszy od dnia 10 grudnia br. organizować będzie wspólne patrole z Policją, zaś dyslokacji swych patroli dokonywać będzie zgodnie ze wskazaniami Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach.

 

Strażnicy Miejscy dokonywać będą wspólnie z funkcjonariuszami Policji weryfikacji realizacji nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Funkcjonariusze przypominać będą o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania obostrzeń, natomiast osoby niestosujące się do obowiązujących przepisów muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami, w tym z grzywnami (mandaty karne do 500 złotych).

 

Art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń mówi: "Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany".

3 Komentarzy

Art. 8.

  1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

Art. 228.

  1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.
  2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości.
  3. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.
  4. Ustawa może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
  5. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

niech lepiej zajmą się tirami których mają dosyć mieszkańcy bloku witosa 4a przyjeżdzającym do tak małego sklepu jak lewiatan hałas od rana spać nie można 

Dodaj komentarz