Stanowisko radnych ws. drogi ekspresowej

stanowisko w sprawie konieczności przebudowy odcinka drogi pomiędzy Białymstokiem a Augustowem

Radni Rady Miejskiej w Suwałkach przyjęli stanowisko w sprawie konieczności przebudowy odcinka drogi pomiędzy Białymstokiem a Augustowem oraz włączenia go do programu budowy dróg krajowych do 2030 roku.

 

W połowie sierpnia Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. W dokumencie zabrakło modernizacji drogi krajowej nr 8 na odcinku Suwałki – Białystok do standardów „ekspresówki” o co zabiegali wszyscy samorządowcy z regionu. Tożsame stanowisko zaprezentował Podlaski Zespół Parlamentarny, którym kieruje poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński. W tej sprawie skierowano do Ministerstwa nawet specjalną petycję z kilkoma tysiącami podpisów.

 

- Połączenie dróg Via Baltica i Via Carpatia powinno odbyć się poprzez modernizację drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej. Zapewni to dobre skomunikowanie północnej części województwa ze stolicą regionu ale też i resztą kraju. Ta droga jest ok 30 km krótsza niż forsowane połączenie na linii Ełk – Knyszyn. To oznacza tańszą budowę i szybszy przejazd oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla. Wszystkie te miejscowości jak Augustów, Sejny, Suwałki, Sztabin, Suchowola powinny mieć dobre połączenie ze stolicą województwa – mówił kilka miesięcy temu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Rząd nie uwzględnił ww. drogi w swoim planie, ale szansą są obecnie prowadzone konsultacje społeczne. Mogą wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk poinformował, że przygotował już swój własny apel, który zostanie publicznie podany do wiadomości w piątek (03.09). Skierowany jest on do wszystkich instytucji, organizacji, przedsiębiorców i mieszkańców, aby skorzystali z możliwości składania uwag do rządowych planów. Znajdzie się w nim to, co włodarz sam zamierza przesłać do rządu, aby móc to potraktować jako wzór i aby pojawiające się stanowiska były ze sobą spójne.

 

Natomiast dziś (02.09) w suwalskim Ratuszu odbyła się sesja Rady Miasta podczas której radni przegłosowali stanowisko w sprawie konieczności przebudowy odcinka drogi pomiędzy Białymstokiem a Augustowem oraz włączenia go do programu budowy dróg krajowych do 2030 roku, które zostanie wysłane do Ministerstwa Infrastruktury. W obradach udział wzięli m.in. poseł Krzysztof Truskolaski, Cezary Cieślukowski, radny sejmiku województwa podlaskiego i poseł Jarosław Zieliński, który jest też obecnie przewodniczącym Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego i który również mocno zachęcał wszystkich do udziału w konsultacjach.      

 

- Mimo, że wszyscy już pewnie parokrotnie występowaliśmy w tej sprawie wysyłając wnioski, pisma i stanowiska. teraz powinniśmy zrobić to jeszcze raz, korzystając z procedury konsultacyjnej, która obecnie obowiązuje. Zgodnie z ogłoszeniem, tylko to będzie brane pod uwagę. To, co zrobiliśmy do tej pory miało ogromne znaczenie. Sprawa została mocno postawiona, jest znana i głośna. Interesuje już nie tylko pojedyncze osoby czy parlamentarzystów, ona interesuje społeczeństwo. Jest znana rządowi, ministrowi infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest znana premierowi, sam z nim o tym rozmawiałem. Sprawa jest analizowana i właśnie ten tryb konsultacyjny może mieć bardzo duże znaczenie. Skorzystajmy z tego - apelował Jarosław Zieliński. 

Pomiary ruchu drogowego z 2020 roku, mówią o tym, że drogą od Białegostoku do Augustowa porusza się najwięcej pojazdów w naszym województwie, nie licząc oczywiście "ekspresówki" z Warszawy do Białegostoku. Dziennie jedzie tędy około 4500 samochodów ciężarowych. To oznacza, że rocznie jest to ponad 1,5 mln tirów.

 

- Nie ma co się oszukiwać, że droga krajowa nr 8 między Białymstokiem, Augustowem, aż do węzła Raczki jest po prostu drogą śmierci. Jechałem tą drogą około trzy tygodnie temu i po raz kolejny nie dało się jechać głównym śladem z uwagi na to, że był śmiertelny wypadek. Ile jeszcze musi zginąć osób żebyśmy wreszcie tę drogę zmodernizowali. Abyśmy wreszcie mogli jeździć po nowoczesnej drodze takiej, jaka buduje się z Suwałk do Warszawy S61 czy S8 z Białegostoku do Warszawy. Tysiące tirów codziennie przejeżdżających między Białymstokiem a Augustowem powinno dać do myślenia. Nie rozumiem niestety argumentacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, że w trakcie budowy trzech obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 8 nie można było zrobić tego przyszłościowo, porządnie i zbudować tego jako drogę ekspresową 2+2, a nie 2+1 - powiedział Krzysztof Truskolaski, zastępca przewodniczącego Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego.

W imieniu suwalskich przedsiębiorców głos zabrał Bogdan Sadowski, przewodniczący Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach.


- Dla przedsiębiorców jest to bardzo prosty rachunek. Jeśli będziemy jeździć drogą przez Ełk to mamy 40 kilometrów dalej. Są firmy które jeżdżą codziennie do Białegostoku i okolic. To jest wzrost kosztów transportu, a jeśli mamy wzrost kosztów to automatycznie nasze firmy stają się mniej konkurencyjne na rynku. Jeśli mamy doganiać resztę Polski to musimy mieć po czym doganiać. w tej chwili jest to też tracony czas, ponieważ kiedyś tą drogę pokonywaliśmy w półtorej godziny, a dziś jak widać ciężko dojechać do Białegostoku w dwie godziny.

Uwagi do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, w tym te dotyczącej drogi ekspresowej Białystok- Augustów można składać do 17 września w następujący sposób:


w związku z trwającą epidemią COVID-19 nie przewiduje się możliwości ustnego składania uwag do protokołu w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.

 

Pełna treść stanowiska:

 

du

yyy

 

4 Komentarzy

O Niedzwiadek sobie siedzi i udaje że coś robi na koszt podatnika Suwalskiego ... pięknie siedzi ... prosto siedzi !   Droge nam załatwia do Białego 🤣   Masakra i wodorosty 

Piast III

05/09/2021

Adrian ma całkowitą rację. Strategiczne sprawy Suwałk i Suwalszczyzny już są pozamiatane czyli pogrzebane. Suwałki jako stolica byłego województwa oraz cała Suwalszczyzna  miała swoje solidne 5 minut na początku lat 90-tych.Ale miejscowi  polityczne i gospodarcze "asy" bawili się swoimi małymi gierkami i pseudo-projektami zamiast postawić na 2-4 solidne i realne szanse rozwoju i jedynym realnym ale tylko połowicznym sukcesem jest tylko Suwałska Spec. Strefa Ekonomiczna. Miasto Ełk wraz z otoczeniem wykorzystało swoje szanse pod różnymi ekipami politycznymi w 90 % i dzisiaj jest to organizm gospodarczy który wyprzedza Miasto Suwałki oraz Suwalszczyznę na wielu polach ,nie mówiąc o stanie gospodarki. Spytajcie się pana Posła J. Zielińskiego oraz byłego wojewody C. Cieślukowskiego i wielu innych lokalnych asów polityki i gospodarki lokalnej jaki był ich wkład w ten stan rzeczy iż Suwałki i Suwalszczyzna przespała swoje 5 minut a starzy "przyjaciele" Suwałk tak nam uciekli do przodu nie tylko na polu gospodarczym. Suwałki i Suwalszczyzna winna postawić na młodych dobrze wykształconych ludzi nie tylko w Polsce ale też i za granicą a nie na kilki stary  przyspawanych do swoich stołków i  licznych fuch pierdzieli . gdyż tylko młode pokolenie jest w stanie nawiązać równą walkę na polu gospodarczym, społecznym i inwestycyjnym z sąsiednimi miastami i subregionami w obrębie Podlasia oraz Warmii i Mazur. Ja  osobiście życzę Suwałkom i Suwalszczyznie jak najlepiej gdyż ten region obserwuję od 1989 roku.

Jak młodzi i wykształceni? jak Ci Cieślukowski udaje że umie grać w Tenisa a Niedzwiadki dorwały się do budzetowego korytka !  Prezydent ma wokoło siebie samych dupolizów ... i krewnych rodziny ! Przetargi CBA Przetargi w Suwałkach ! 

Dodaj komentarz