SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, została w poniedziałek (09.05) oficjalnie otwarta w Suwałkach.
SOWA to ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik, zakładający stworzenie do 2023 r. ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki. Zgodnie z innowacyjnym podejściem popularnego warszawskiego „Kopernika”, wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. Koncepcję suwalskiej SOWY zaproponował w ubiegłym roku Park Naukowo-Technologiczny i konkurs wygrał. W związku z tym dziś w siedzibie Parku, gdzie mieści się SOWA, oficjalnie otwarto obiekt.
Jak mówił obecny na otwarciu Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, SOWY dzielą się na dwie części - eksperymentalną, wyposażoną przez Centrum Nauki Kopernik, która jest taka sama w każdej z powstałych placówek. Druga część to tak zwana "majsternia" w której wszyscy chętni mogą samodzielnie rozwiązywać problemy naukowe przy pomocy instruktorów przeszkolonych przez CNK.
- Strefa odkrywania wyobraźni aktywności wzorowana na Centrum Nauki Kopernik ma pozwolić dzieciom, młodzieży oraz dorosłym w różnych częściach kraju doświadczać różnego rodzaju zjawisk naukowych, fizycznych, przyrodniczych, a także pobudzać zainteresowanie nauką. CNK pokazało, że ten sposób przekazywania i zdobywania wiedzy oraz umiejętności jest skuteczny. Dlatego też Ministerstwo Edukacji i Nauki uznało, że warto we współpracy z Centrum stworzyć podobne miejsca popularyzujące naukę w różnych częściach Polski. Program zakłada powstanie ponad 30 placówek. W ubiegłym roku otwarte zostały dwie pierwsze pilotażowe SOWY. W tym roku kilkanaście takich miejsc zostanie otwartych w całym kraju, a dziś w Suwałkach otwieramy pierwszą strefę w województwie podlaskim. Prawdopodobnie druga strefa zostanie otwarta jesienią w Łomży, a w przyszłym roku jeszcze jedna w Drohiczynie.
Park jako inicjator pomysłu SOWY w Suwałkach będzie wspomagał jej działanie, natomiast prowadzącymi zajęcia będą inspiratorzy z Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Dotychczasowe doświadczenia biblioteki z Midicentrum i edukacyjne działania w Parku sprawiły, że samorząd zdecydował się zainwestować w to partnerstwo, aby dzieci i młodzież miały bliżej do koncepcji poznawania i rozumienia nauki, jakie od lat oferuje Centrum Nauki Kopernik. Będzie to bowiem nie tylko stała interaktywna ekspozycja, ale też inne projekty prowadzone przez Centrum, np. dot. technologii kosmicznych czy ochrony środowiska.
- Termin otwarcia kolejnego działu biblioteki nie jest przypadkowy. Wczoraj obchodziliśmy Dzień Biblioteki i Bibliotekarza, a od dzisiaj do końca tego tygodnia mamy Tydzień Bibliotek. Wszystkie biblioteki chwalą się co zrobił w tym roku najlepszego, najciekawszego, co nowego się w nich pojawiło. Biblioteki to już nie są tylko takie magazyny i wypożyczalnie książek. To miejsca, gdzie można spotkać się z kulturą, ze słowem, z literaturą, edukacją, nowymi technologiami. To wszystko dzieje się przy użyciu rozmaitych form pracy. 7 lat temu otworzyliśmy MidiCentrum na północy Suwałk. To miejsce gdzie dzieci i młodzież spotykały się z grafiką komputerową, muzyką elektroniczną, robotami, wszelkimi działaniami wymagającymi specjalistycznego oprogramowania. Przez siedem lat przez MidiCentrum przewinęło się ponad 50 tysięcy młodych suwalczan. Wierzę, że SOWA przyciągnie również tak wielu użytkowników i rozwinie miasta. Liczę, że dzieci i młodzież, którzy będą tutaj przychodzić, też będą zadowolone - powiedziała Maria Kołodziejska, dyrektor biblioteki.
SOWA w swoim założeniu ma być miejscem zbliżenia się suwalczan do świata nauki, nowym, innowacyjnym środowiskiem edukacji dzieci i dorosłych. Jak zaznaczają twórcy koncepcji SOWY, spowoduje ona „wzrost zainteresowania nauką wśród ogółu społeczeństwa oraz zmotywuje do wyboru ścieżki edukacyjnej i naukowej kariery związanej z różnymi dziedzinami nauki”.
Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach będzie czynna od wtorku do piątku dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu oraz w soboty dla wszystkich chętnych. Wejście będzie płatne, jednak cennik nie został dziś przedstawiony.