Mija rok od śmierci Andrzeja Strumiłły

Pierwsza rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły

W piątek (09.04) przypada pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Strumiłły. Z tej okazji Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach odwiedzili miejsce spoczynku Honorowego Obywatela Miasta Suwałki, gdzie zapalili znicze.  

 

Miasto Suwałki planuje by po zniesieniu pandemicznych obostrzeń zaprezentować dzieła profesora na specjalnej wystawie. Suwalski Ośrodek Kultury od lipca 2020 r. prowadzi Galerię Sztuki „Stara Łaźnia”. Kolejną wystawą w tej galerii będzie ekspozycja prac pod tytułem „Andrzej Strumiłło – Człowiek – Przestrzeń”, która prezentuje dzieła z bogatego dorobku twórczego artysty i ogromnej ilości dyscyplin, które uprawiał: malarstwo, rysunek i fotografię, rzeźbę. Będzie ona prezentowana przez niemal pół roku,  od kwietnia do września br.

 

- Naszym celem jest zaprezentowanie zróżnicowanej, przekrojowej ekspozycji, z zaakcentowaniem najbardziej charakterystycznych cech twórczości Andrzeja Strumiłły. Na wystawie pojawią się też prace dotąd nie prezentowane wcześniej na wystawach w Suwałkach.  Prace pochodzą ze zbiorów prywatnych, głównie rodziny spadkobierców artysty, z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz  Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Na wystawie znajdzie się ponad 200 eksponatów – wymienia Czesław Renkiewicz.

 

Bogatą ekspozycję uzupełnią: niezwykły katalog, plansze przedstawiające odręczne notatki i szkice artysty, pamiątki oraz pokazy cyfrowe. Warto dodać, że wstęp do katalogu napisał „artysta słowa”, poeta, eseista Wojciech Kass, a autorem biografii Andrzeja Strumiłły jest biograf, wydawca, animator kultury Zbigniew Fałtynowicz. Kuratorem wystawy będzie córka Profesora Anna Strumiłło.

 

Pierwotnie planowano wernisaż wystawy na 9 kwietnia czyli pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Strumiłły, a potem na 16 kwietnia. Ta data też niestety musiała być przeniesiona z powodu pandemii, na 30 kwietnia br. - Mam nadzieje, że przygotowana przez Suwalski Ośrodek Kultury wystawa prac Andrzeja Strumiłły  spotka się z Państwa zainteresowaniem i już dzisiaj na nią zapraszam – przekazał włodarz.

 

2 Komentarzy

Edwin Gałkowski

12/04/2021

       Miałem wielką przyjemność poznania osobiście Pana Profesora, Wielkiego Mistrza.. Człowiek nie banalny, nie tuzinkowy, o wyjątkowo wrażliwym sercu wobec zwierząt, wobec ludzi  i przyrody. Jego rady były bezcenne. Ważył słowa przez siebie wypowiedziane.Wkładał całe swoje serce w praca, którą wykonywał..

W jego dłoniach  ożywał nawet kamień.

Dodaj komentarz