82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Uroczystości z okazji 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyły się w środę (01.09) pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. przy ul. Wojska Polskiego w Suwałkach.

 

Tegoroczne obchody z udziałem kombatantów, harcerzy, pocztów sztandarowych, władz samorządowych i przedstawicieli instytucji tradycyjnie rozpoczęły się w samo południe sygnałem syren, po który odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Był apel poległych, modlitwa, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez delegacje. Głos w trakcie uroczystości zabrali Czesław Renkiewcz, prezydent Suwałk oraz Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.


- Od 82 lat nie mamy totalnej wojny światowej i możemy cieszyć się wolnością. Chcemy naszą wolność pielęgnować, ale musimy to robić pamiętając o naszej bolesnej i trudnej historii. Marszałek Józef Piłsudski powiedział kiedyś słowa: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Pielęgnujmy więc wolność i niepodległość. Róbmy wszystko, żeby nacjonalizm, faszyzm i nienawiść między narodami nie zadomowiła się w narodach europy i świata. Nie żyjemy w spokojnych czasach. Widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Musimy troszczyć się o dobre sąsiedzkie stosunki, ale nie za wszelką cenę. Musimy jako naród mieć sprawną, przygotowaną armię, która będzie w stanie nas obronić. W dzisiejszych czasach jest takie uzbrojenie, takie arsenały wojskowe, że niewyobrażalna byłaby skala zniszczeń, gdyby doszło do wojny światowej, a być może przestałaby istnieć kula ziemska - mówił Czesław Renkiewicz.

 

- W naszych refleksjach, w naszej pamięci powinniśmy dążyć do tego, aby prawda o tych wydarzeniach była trwałym elementem naszej wspólnej świadomości. Świadomości zbiorowej i narodowej. Do niedawna wydawało się to oczywiste. Dziś, przy tych manipulacjach, które mają miejsce jeżeli chodzi o najnowszą historię, to trzeba uczynić jednym z ważniejszych zadań. Nie wolno poddawać się kłamstwu historycznemu i zgadzać się na pisanie historii na nowo. Przede wszystkim nie wolno relatywizować ról. Kto był agresorem, najeźdźcą, a kto ofiarą. Takie próby są podejmowane na świecie, w Europie, także niestety w Polsce. Trzeba tego wszystkiego co jest prawdą historyczną uczyć młodzież. W okresie PRL-u historia była zakłamywana celowo przez podręczniki i programy szkolne. Teraz dzieje się to na różne sposoby, często bardziej chytre niż wtedy. Musimy się temu przeciwstawić i powinno być to obowiązkiem każdego z nas - powiedział poseł Zieliński.

 

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. W Suwałkach wojna rozpoczęła się dzień później od zbombardowania koszar i nalotu na 41. Pułk Piechoty. Był to największy i najtragiczniejszy konflikt w dziejach.

 

3 Komentarzy

Adrian

02/09/2021

Na wschodzie gromadzą się wojska w ramach manewrów, uchodźcy wchodzą jak do siebie, być może zbir (Związek Białorusi i Rosji) szykuje jakąś prowokację.
Tymczasem UE nie ma własnej armii, a my prowadzimy dyplomatyczne wojenki plując na naszego jedynego sojusznika, który i tak jest daleko.

Niedługo rocznica 17 września.

Historia lubi się powtarzać i na pewno się powtórzy bo Polacy nigdy niczego się nie uczą. Jak się żarli między sobą i udawali kto większym patriotą na pokaz i za pieniądze, tak dalej udają. A jak przyjdzie zagrożenie będą uciekać jak myszy...Sam naród jest odważny ale przywódcy, szkoda gadać....

Dodaj komentarz