ZUS w lutym zwróci nadpłacony podatek

ZUS w lutym zwróci nadpłacony podatek

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za miesiąc styczeń 2022 roku.

 

W piątek (07.01) Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. - W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS. - Nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym dostaną wyrównanie – wyjaśnia rzeczniczka.

 

Większość emerytów skorzysta na Polskim Ładzie. Na zmianach zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2 500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt ze świadczeniem równym 2 500 zł przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2 088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2 275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku w wysokości 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2 244 zł więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty.

 

Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, wynoszącą obecnie 1 250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1 067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1 138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. Zyskają one  148 zł miesięcznie, czyli 1 776 zł rocznie. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

4 Komentarzy

Ciekawski lewak

10/01/2022

Wystraszyli się pozwów emerytów o prawa nabyte ha,ha,ha....ale jak zwykle mam pytanie. Zmiana ustawy ROZPORZĄDZENIEM? Każdy student pierwszego roku prawa (w latach moich studiów) wiedział, że to rażące naruszenie prawa. Chcieli tym pisowskim ładem ukraść kasę, którą emeryci sobie wypracowali, a tu gong. I tradycyjne osiem gwiazdek.

Cytuję: "Nakładanie podatków, innych danin publicznych, określenie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w DRODZE USTAWY" - koniec cytatu.

Dodaj komentarz