Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Umowy podpisane

Podpisanie umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej

Straż Graniczna podpisała trzy umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Zapora będzie miała długość ponad 186 km. To największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana.

 

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Zapora powstanie na długości około 186 km wzdłuż granicy z Białorusią. O szczegółach mówił we wtorek (04.01) podczas konferencji prasowej wiceminister Maciej Wąsik.

- Dzisiaj Straż Graniczna podpisała trzy duże umowy, które są krokiem milowym w procesie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Został też powołany Zespół do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Umowy będą transparentne. W najbliższym czasie zostaną one umieszczone na stronach internetowych. To największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana. Bardzo się cieszę, że w tak krótkim okresie - w przeciągu dwóch miesięcy, udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery - mówił Maciej Wąsik.

Część granicy, gdzie powstanie zabezpieczenie, została podzielona na cztery odcinki. Firma BUDIMEX SA będzie odpowiedzialna za budowę zapory na odcinkach o łącznej długości 105,55 km (odcinek 1 – 54,82 km oraz odcinek 2 – 50,73 km). Natomiast konsorcjum firm UNIBEP SA i BUDREX Sp. z o.o. zbuduje zabezpieczenie na odcinkach o łącznej długości 80,70 km (odcinek 3 – 36,70 km oraz odcinek 4 – 43,97 km). Na każdym z odcinków prace będą prowadzone w systemie trzyzmianowym.

 

Zabezpieczenie granicy będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Podstawowymi elementami, które zostaną wykorzystane do budowy zapory, będą stalowe przęsła. Zostanie zużyte ponad 50 tys. ton stali. To m.in. ponad 40 tys. sztuk przęseł stalowych.

 

Łącznie na wykonanie wszystkich prac zakontraktowano kwotę ponad 1 miliarda 233 milionów złotych. Z tych środków zostaną sfinansowane: wykonanie stalowych przęseł (ponad 589 milionów złotych) oraz roboty budowlane (ponad 644 miliony złotych).

 

Fot. MSWiA i SG

3 Komentarzy

A z jakiego funduszu będzie zbudowany ten mur. Z Funduszu Sprawiedliwości, funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych czy jeszcze innego? Jaką jeszcze patologię wymyśli PiS, który jak wiadomo nie jedną głupotę jest w stanie wymyśleć :P

Stalowe przęsła... No tak najpierw z Chin naściągali różnego rodzaju worków foliowych, których nie można przetworzyć, teraz masowo będą ściągać stal. Jeszcze jest guma, a konkretnie opony gumowe, które walają się. Pytanie kiedy Polska zacznie ściągać niewiadomo skąd gumowe odpady i jaki cel wymyśli.

Dodaj komentarz