Uroczyste podsumowanie X jubileuszowej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej, odbyło się w poniedziałek (23.05) w Białymstoku.
Spotkanie Uczniów - uczestników Konkursu, Ich Rodziców, Nauczycieli, Dyrektorów Szkół oraz Przedstawicieli organów prowadzących szkoły z organizatorami konkursu miało miejsce w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku. Od 10 lat Konkurs jest organizowany przez Jarosława Zielińskiego Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Od 5 lat współorganizatorem Konkursu jest Podlaski Kurator Oświaty. W bieżącym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 40 uczniów, którzy nadesłali 40 prac. W Konkursie udział wzięło 26 uczniów ze szkół podstawowych, a z ponadpodstawowych - 14. Uczniowie pochodzili z 14 szkół z terenu całego województwa podlaskiego.
Celem Konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski - Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej powinna być prawda o tych wydarzeniach. Poszukiwaniu tej prawdy służy Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”…
Komisja Konkursowa w kategorii szkół podstawowych najwyżej oceniła następujące prace:
- pierwsze miejsce: Kacper Henryk Góralczyk, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach,
- drugie miejsce: Karolina Michalak, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku,
- trzecie miejsce: Natalia Tymińska, uczennica klasy VIII Miejskiego Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wysokim Mazowieckiem.
Wyróżnienia otrzymali:
- Julia Iwanowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokim Mazowieckiem,
- Agnieszka Motuk, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach,
- Bartłomiej Zdrodowski, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Leonarda Prystroma w Tołczach,
- Oliwia Sobuta, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Dobrzyjałowie.
W kategorii szkół ponadpodstawowych Komisja Konkursowa najwyżej oceniła następujące prace:
- pierwsze miejsce: Mateusz Hermanowski-Baranowski, uczeń klasy III II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie,
- drugie miejsce ex aequo : Nadia Ruszewska, uczennica klasy II Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach,
- drugie miejsce ex aequo : Adam Jankowski, uczeń Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach,
- trzecie miejsce: Kamil Raciborski, uczeń klasy III I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach.
Wyróżnienia otrzymali:
- Kacper Wasilewski, uczeń Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach,
- Aniela Wojciechowska, uczennica klasy I II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.
Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni przez Jarosława Zielińskiego, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Podlaskiego Kuratora Oświaty Panią Beatę Pietruszka i część samorządów jako organów prowadzących szkoły, których przedstawiciele przybyli na uroczystość. Tegoroczne podsumowanie konkursu stanowiło zarazem uroczystą galę jego X-lecia. Na spotkanie zostali zaproszeni również laureaci poprzednich edycji konkursu, których prace, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mającymi swoje odzwierciedlenie w regulaminie konkursu, zostały opublikowane w postaci książki. Otrzymali ją wszyscy uczestnicy uroczystości, a w pierwszej kolejności autorzy nagrodzonych i opublikowanych prac, które zajęły pierwsze miejsca w dotychczasowych dziesięciu edycjach konkursu.