Walka z przestępczością graniczną na Suwalszczyźnie

Zatrzymany

 

W ostatnim czasie Straż Graniczna ma pełne ręce roboty nie tylko na granicy polsko-białoruskiej ale i na odcinku litewskim w okolicach Suwałk.

 

W poniedziałek (01.08), patrol z Placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak w miejscowości Budzisko zatrzymał do kontroli dwa pojazdy na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowcy - obywatele Ukrainy  w samochodach  przewozili cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu w naszym kraju. Samochodem marki Volvo podróżowało 6 obywateli Tadżykistanu i obywatel Iranu,  a Toyotą 6 obywateli Iranu. W trakcie kontroli ustalono, że obcokrajowcy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi na Litwę.

 

Kolejnego kuriera i czterech cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-litewską granicę zatrzymali we wtorek (02.08), funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach. Do kontroli w miejscowości Hołny Mejera (gmina Sejny) strażnicy zatrzymali Opla na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca, 35-letni obywatel Gruzji  przewoził w swoim aucie 4 obywateli Iraku, którzy nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Posiadali jedynie zaświadczenia z litewskiego ośrodka dla cudzoziemców. Irakijczycy, po wykonaniu niezbędnych czynności zostali przekazani w ramach readmisji stronie litewskiej. 

W tym samym dniu funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak zatrzymali w Szypliszkach obywatela Estonii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania za udział w przemycie nielegalnych migrantów. 29 – letni obywatel Estonii został przekazany funkcjonariuszom Policji w Suwałkach.

 

W środę (03.08), w Burbiszkach (gmina Sejny) funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy przewozili czterech Irakijczyków. 

 

W weekend (6 i 7.08), zatrzymano pięciu kurierów i dziewiętnastu cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. 
W sobotę patrol z Placówki SG w Sejnach wspólnie z funkcjonariuszem Policji w miejscowości Krejwiany zatrzymał do kontroli Renault na polskich tablicach rejestracyjnych. Okazało się, iż oprócz kierowcy i pasażera – obywateli Ukrainy, w aucie podróżują również Somalijczyk i dwóch Irakijczyków, którzy posiadali przy sobie jedynie karty rejestracji z ośrodka dla cudzoziemców na Litwie. Ustalono, że wszyscy podróżni w godzinach porannych przekroczyli polsko – litewską.
W niedzielę zatrzymano kolejnych trzech kurierów. Najpierw około drugiej w nocy patrol z Placówki SG w Gołdapi (Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej) w miejscowości Krejwiany zatrzymał do kontroli pojazd marki Renault na polskich numerach rejestracyjnych. Dwaj obywatele Ukrainy w samochodzie przewozili 8 obywateli Afganistanu i 2 Tadżykistanu. Po kilkunastu godzinach ponownie w Krejwianach funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce Tartak zatrzymali do kontroli obywatela Polski podróżującego citroenem. Okazało się, iż w jego aucie znajduje się 6 Irakijczyków. Żaden z pasażerów nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski.

 

W poniedziałek (8.08), patrol z Placówki SG w Sejnach współdziałając z funkcjonariuszem Policji w miejscowości Burbiszki zatrzymał do kontroli Toyotę na warszawskich tablicach rejestracyjnych. Okazało się, iż obywatel Gruzji przewoził 1 Afgańczyka, 3 Hindusów i mieszkańca Tadżykistanu. Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wykazała, że nikt z podróżnych nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski.

 

W tym roku  funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 198 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, w tym 66 na granicy polsko- litewskiej.

 

Zgodnie z Kodeksem Karnym: „Kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. 
Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Dodatkowo otrzymują zakaz wjazdu do krajów Schengen na 5 lat.

 

1 Komentarzy

Sława Ukraini

11/08/2022

Niemal sami obywatele Ukrainy. Trzeba ich więcej jeszcze wpuścić, a że to to nie nadaje się za bardzo do pracy to zajmują się przewozem ludzi.

Dodaj komentarz