W Suwałkach jest 90 milionerów

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała kampanię PIT

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała kampanię PIT. Ponownie przybyło osób, których dochód przekroczył milion złotych. W Suwałkach jest 90 takich osób.

 

Moment podsumowania kampanii rozliczania PIT-ów przez Krajową Administrację Skarbową, jak co roku przypada na przełom czerwca i lipca. Z analiz Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku wynika, że w tym roku w woj. podlaskim do urzędów skarbowych wpłynęło 583 tys. PITów różnego rodzaju.
Blisko 91 proc. z nich (czyli prawie 530 tys. PITów) Podlasianie złożyli w formie elektronicznej (przy użyciu usługi Twój e-PIT lub za pośrednictwem systemu e-Deklaracje). W ubiegłym roku było to 484 tys. zeznań e-PIT, czyli o 45 tys. mniej. 

 

Rozliczając się za 2021 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 2,979 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i było to o 332 mln zł więcej niż przed rokiem. Tradycyjnie większość podatników, bo aż 96 proc. znalazło się w pierwszym przedziale podatkowym i zapłaciło 17 proc. podatek. W drugim przedziale podatkowym znalazło się 4 proc. podatników. W tej grupie więcej osób niż przed rokiem wykazało dochód powyżej miliona złotych. Takich podatników było w tym roku aż 1136, podczas gdy rok wcześniej dochodami powyżej miliona złotych mogło pochwalić się 1047 osób. Największa liczba „zamożnych" była w Białymstoku i okolicach – 606 (o 43 więcej niż przed rokiem) oraz w Łomży – 120 (o 5 więcej niż przed rokiem) i w Suwałkach – 90 (o 11 więcej niż przed rokiem).

 

Z podsumowania białostockiej Izby Administracji Skarbowej wynika, że największy dochód  w wysokości ponad 52 mln zł osiągnął przedsiębiorca rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Augustowie. Z kolei wśród najbardziej popularnych zeznań PIT-37, które najczęściej składają osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł ponad 4,1 mln zł. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 to ponad 4,7 mln zł. Był on siedmiokrotnie mniejszy niż w roku ubiegłym.

 

Od kilku lat chętnie korzystamy z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Najpopularniejszą jest ulga na dzieci. W tym roku liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 187 107 i było to o 494 dzieci więcej niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę popularność, na drugim miejscu była ulga rehabilitacyjna. Zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania ulgą termomodernizacyjną, z której można skorzystać od stycznia 2019 r. W rozliczeniach za 2021 rok skorzystało z niej 13 248 podatników, a zwrot podatku wynosił aż 229 mln zł. Rok wcześniej z rozliczenia skorzystało 8 718 podatników, którzy odliczyli łącznie 140 mln zł.

 

W rozliczeniach za 2021 rok po raz trzeci pojawiło się zwolnienie „Bez PIT dla młodych". Skorzystało z niego 42 656 młodych podatników, którzy nie ukończyli 26 roku życia i osiągnęli przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia. Łączna kwota przychodu „młodych" podatników objęta w 2021 roku tym zwolnieniem to prawie 909 mln zł, w tym 676 mln zł to przychody z umów o pracę, a 232,8 mln zł to przychody z umów zleceń. Oznacza to, że od takiej kwoty osoby objęte zwolnieniem „Bez PIT dla młodych" nie zapłaciły podatku PIT.

 

Źródło: KAS

1 Komentarzy

Dodaj komentarz