W Augustowie zainaugurowano program “Cyfrowa Gmina”

Nawet 2 miliony złotych – to wsparcie, na jakie mogą liczyć samorządy w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. - Pierwszy nabór wniosków rusza 18 października – ogłosił w poniedziałek (27.09) minister Janusz Cieszyński.

 

Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło swoje działanie do sieci. Przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest jednak możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Problemy są różne – czasem to braki sprzętowe, czasem niewystarczające kompetencje cyfrowe urzędników. Odpowiedzią ma być rządowy program pod nazwą  "Cyfrowa Gmina".

 

Wczoraj w Augustowie odbyło się w tej sprawie spotkanie z podlaskimi samorządowcami w którym udział wzięli m.in. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Adam Andruszkiewicz - sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Wojciech Szajnar – dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Mirosław Karolczuk – burmistrz Augustowa.

- Wykluczenie cyfrowe w szczególności dotyka mniej zamożne gminy. Dlatego zaproponowany przez nas mechanizm ma charakter „cyfrowej subwencji”, która w większym stopniu pomaga mniej zamożnym samorządom. Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia. Składanie wniosków rusza dokładnie za trzy tygodnie - 18 października – i każdy samorząd może liczyć na środki – zapewniał minister Janusz Cieszyński.

 

Od tego dnia, w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, gminy będą mogły ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna kwota to 2 000 000 zł. Informacje o kwotach przypadających dla jednostki samorządu podawane będą najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem kolejnych rund naboru grantu – będą one zależeć od liczby mieszkańców i zamożności gminy mierzonej wskaźnikiem dochodów podatkowych.

 

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

  1. Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) - zakup sprzętu IT i oprogramowania.
  2. Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
  3. Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  4. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

 

- W województwie podlaskim na 118 gmin uprawnionych do aplikowania o środki w ramach „Cyfrowej Gminy” przeznaczamy ponad 26 milionów zł. W pierwszym naborze, który rusza 18 października, będzie mogło wziąć udział 38 gmin z tego regionu – powiedział minister Adam Andruszkiewicz.

 

Program „Cyfrowa Gmina” to nie jedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa podlaskiego. Dotychczas na tym terenie, ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na cyfryzację przeznaczono ponad 113 milionów zł. W ramach tej kwoty trzech operatorów telekomunikacyjnych zaprojektuje i wybuduje sieć światłowodową do szkół i gospodarstw domowych, na terenach szczególnie oddalonych i trudnych. Łącznie do szerokopasmowej sieci nowej generacji o przepustowości co najmniej 100 MB/s zostaną podłączone 302 jednostki oświatowe i 48 218 gospodarstw domowych w województwie podlaskim (obecnie ponad 11 tys. gospodarstw domowych zostało już objętych zasięgiem sieci).

2 Komentarzy

Cieszyński, powiedz lepiej co tam z tymi maseczkami było, bo wyborcy PiSu nie ogarniają tematu (osiem gwiazdek).

Dodaj komentarz