Wydarzenia związane z Kanałem Augustowskim będą odbywać się w przez cały 2023 rok w Województwie Podlaskim. Wszystko z okazji jubileuszu 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału.
Inicjatorem i organizatorem obchodów jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przy wsparciu m.in. Samorządu Województwa Podlaskiego. Jak informował przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów Łukasz Pieron z PGW Wody Polskie, przygotowano wiele inicjatyw.
– To konferencje, wystawy, ale też wydarzenia sportowe, jak rajdy, wycieczki czy konkursy. Zaplanowano spływ z udziałem 200 kajaków, spływ tratwami i malowanie muralu upamiętniającego budowę kanału.
Punktem kulminacyjnym roku jubileuszowego będzie otwarcie na przełomie kwietnia i maja sezonu żeglugowego. Uhonorowany zostanie też gen. Ignacy Prądzyński – wybitny inżynier, autor projektu Kanału Augustowskiego (w swoich pamiętnikach określił go jako „arcydzieło”), a także znakomity oficer i strateg wojenny, uczestnik powstania listopadowego. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa podlaskiego nad kanałem stanie pomnik jego twórców i właśnie gen. Prądzyńskiego.
– Kanał Augustowski to unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku, a obecnie należy do najciekawszych atrakcji turystycznych regionu – zaznaczył Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
Podkreślił też, że pomysł wybudowania kanału był, jak na ówczesne czasy, niezwykle odważnym przedsięwzięciem:
– Budowa obiektu rozpoczęła się przecież w 1823 r., w pierwszej połowie XIX wieku. I to, że Ignacy Prądzyński podjął się realizacji projektu, stawia go wśród wybitnych Polaków. Stąd decyzja o dofinansowaniu pomnika poświęconego tej postaci. Warto też zaznaczyć, że Prądzyński był nie tylko wybitnym inżynierem, ale także wielkim patriotą, który zasłużył się w walce o niepodległość Polski – dodał Marek Malinowski.
Kanał Augustowski to obiekt transgraniczny, który dzieli granica pomiędzy Polską i Białorusią. Jego całkowita długość wynosi około 101 km. Na skutek podziału Europy po drugiej wojnie światowej w granicach Polski znalazło się 80 km Kanału z 14 śluzami. Jedna śluza przebiega w pasie granicznym, a trzy znajdują się po stronie białoruskiej.
Ze szczegółowym kalendarzem wydarzeń związanych z Kanałem Augustowskim można zapoznać się tutaj -