Święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego

Uroczyste święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego i żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Augustów odbyło się w niedzielę (24.07) w Augustowie. 

 

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez ks. dr. Stanisława Jóźwiaka w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Dalsza część święta odbyła się na placu przed kościołem. Dowódcą uroczystości był kpt. Michał Stankiewicz. Obchody uświetniła kompania honorowa wystawiona przez Batalion Czołgów Ułanów Krechowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Udział w święcie wzięły poczty sztandarowe jednostek wojskowych, Powiatu Augustowskiego, organizacji kombatanckich, grup rekonstrukcyjnych oraz szkół i instytucji. Uczestniczyła Rodzina Krechowiecka oraz kombatanci, żołnierze Armii Krajowej i ich rodziny, w szczególności przybyła na święto z Londynu Pani Jolanta Parol – wnuczka gen. Zygmunta Podhorskiego.

 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał organizator uroczystości Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, który przywitał zgromadzonych gości oraz przybliżył historię i dokonania 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

– Był to Pułk wyjątkowy, nie tylko dlatego, że nosił cyfrę porządkową 1., choć ona też mówi o jego znaczeniu w szeregu oddziałów polskiej kawalerii, ale przede wszystkim dlatego, że wyróżniał się wyjątkowymi dziejami bojowymi. – W szczególności w dniach od 22 do 24 lipca 1917 r. bronił najpierw mieszkańców Stanisławowa przed rosyjskim żołdactwem, a potem stoczył zwycięską bitwę pod Krechowcami z wojskami austriacko-niemieckimi – walczył więc z wojskami wszystkich trzech zaborców i dzięki temu stał się symbolem ustawicznej walki narodu polskiego o niepodległość. To ten Pułk, jako jeden z pięciu, został odznaczony orderem Virtuti Militari piątej klasy i miał w swoich szeregach 97 kawalerów krzyża Virtuti Militari oraz 650 kawalerów Krzyża Walecznych. Do tych chlubnych tradycji nawiązał Batalion Czołgów Ułanów Krechowieckich z Orzysza, który od 2017 r. legitymuje się proporcem będącym wierną rekonstrukcją sztandaru 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Święto było doskonałą okazją do uhonorowania osób, które w ramach swojej działalności wzorowo wypełniają patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny. Uroczystość była także świętem Batalionu Czołgów Ułanów Krechowieckich z Orzysza. W związku z tym ppłk Marek Białobrzeski – Dowódca Batalionu, odznakami uhonorował swoich żołnierzy i osoby zasłużone dla batalionu. Podczas uroczystości wręczone zostały również pamiątkowe medale Stulecia odznaczenia Pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz przybycia Pułku do Augustowa, za zasługi w kultywowaniu chlubnych tradycji 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

 

Po odczytaniu apelu pamięci i salwie honorowej, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz żołnierzy Armii Krajowej poległych i pomordowanych przez Gestapo, NKWD i UB w latach 1939 – 1956. Wieńce w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego złożył Wojewoda Bohdan Paszkowski. W drugiej części uroczystości żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego zaprezentowali musztrę paradną oraz pokaz sprawności i działania żołnierzy na współczesnym polu walki. Można było również obejrzeć sprzęt wojskowy, wystawiony przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną, 14 Suwalski Pułk Przeciwpancerny oraz 11 Mazurski Pułk Artylerii.

 

Źródło: Powiat Augustowski

Dodaj komentarz