Prace przy budowie zapory na granicy zakończone

Zakończyły się prace przy budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej

Zakończyły się prace przy budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. - Dzięki budowie 186 kilometrów bariery, Polska zwiększy swoje strategiczne bezpieczeństwo i będzie mogła koncentrować się na pomocy walczącej Ukrainie - mówił premier Mateusz Morawiecki. 

 

25 stycznia br. ruszyła budowa bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej. Prace nad nią dobiegły końca. Pięć miesięcy intensywnych robót, nadzór i odbiór poszczególnych etapów budowy bariery był prowadzony przez inspektorów budowlanych, funkcjonariuszy i pracowników SG. Powodem powstania zapory była agresywna polityka Łukaszenki, który poprzez nielegalną migrację, chciał zdestabilizować sytuację w regionie, przed atakiem Rosji na Ukrainę. Dzięki budowie 186 kilometrów bariery, Polska zwiększy swoje strategiczne bezpieczeństwo i będzie mogła koncentrować się na pomocy walczącej Ukrainie. W czwartek (30.06) w miejscowości Nowodziel (powiat sokólski), tuż przy granicy polsko-białoruskiej odbył się briefing prasowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Łukaszenka postanowił przetestować naszą granicę, czyli wschodnią granicę UE. Polegało to na ściągnięciu na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu. Byli oni następnie wypychani przez białoruskich pograniczników na terytorium Polski. Zapora jest wyrazem naszej skuteczności, dowodem naszej odpowiedzialności, przezorności i przewidywalności – wyjaśnił. - Dzięki naszej polityce, dziś możemy się koncentrować na tym, co jest naszym i europejskim najwyższym priorytetem, czyli na pomocy walczącej Ukrainie, w utrzymaniu jej suwerenności – mówił premier.

Zapora powstała na długości ok. 186 km, wzdłuż granicy z Białorusią. Specjalne zabezpieczenie mierzy 5,5 metra wysokości. Wykonane jest z paneli stalowych o wysokości 4,5 metra i zwieńczone jest zwojem specjalnego drutu. Łącznie na wykonanie zapory przewidziane zostało 1,6 mld zł. Bariera utrudnia możliwość niezgodnego z prawem przekroczenia granicy, zapewnia czas na reakcję dla Straży Granicznej, a także stanowi ochronę dla polskich służb przed agresywnymi działaniami nielegalnych migrantów i służb białoruskiego reżimu. Pełna funkcjonalność bariery zostanie osiągnięta po doposażeniu jej w systemy elektroniczne (czujniki ruchu, kamery).

 

30 czerwca 2022 r. upłynął termin obowiązywania zakazu przebywania w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 28 lutego 2022 r.  Aby jednak bezpiecznie dokończyć realizację inwestycji, tj. zainstalować elementy zabezpieczenia elektronicznego, wprowadzony zostanie zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało od 1 lipca do 15 września 2022 r. Zakaz zostanie wprowadzony na podstawie rozporządzenia wojewody podlaskiego, w oparciu o przepisy ustawy z 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Na jego mocy zakaz będzie obowiązywał do 15 września 2022 r.

 

Źródło: PUW/POSG

3 Komentarzy

@Gacek Żubry od dekad nie mogą przejść do Polski, bo po białoruskiej stronie są zasieki. Tam mysz się nie prześliźnie od czasów Związku Zdradzieckiego. To Raj Krat.

Dodaj komentarz