Powstanie Centrum Bioróżnorodności Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Umowy partnerstwa na ochronę bioróżnorodności

 

Gromadzenie nasion roślin oraz ochrona czynna siedlisk łącznie z wypasem owiec na murawach kserotermicznych z udrożnieniem Czarnej Hańczy przy siedzibie SPK - to założenia Centrum Bioróżnorodności Suwalskiego Parku Krajobrazowego, który powstanie w Turtulu. 

 

Umowy partnerstwa na ochronę bioróżnorodności podpisał w miniony piątek (10.01) marszałek województwa podlaskiego z Politechniką Białostocką i Uniwersytetem w Białymstoku oraz Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi, Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. W. Sławińskiego i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym. Budżet programu to 53 mln zł, ale 85% tej kwoty zostanie pokryte z programu regionalnego Fundusze Europejskich dla Podlaskiego. „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego” to jeden z projektów strategicznych województwa w unijnej perspektywie finansowej 2021 – 2027.

– Województwo Podlaskie jest najpiękniejszym regionem w Polsce, więc nic dziwnego, że ma też najpiękniejsze i bardzo cenne zasoby przyrodnicze. Dlatego cieszę się, że podpisując tę dzisiejszą umowę rozpoczynamy współpracę na rzecz ochrony tego naszego skarbu – podkreślał marszałek Prokorym. 

W ramach projektu powstanie park bioróżnorodności na uniwersyteckim kampusie czy monografie podlaskich grzybów. Partnerzy projektu będą też podejmować szerokie działania edukacyjne w zakresie ochrony bioróżnorodności i jej znaczenia dla regionu.

 

Kluczowym działaniem Suwalskiego Parku Krajobrazowego, obok czynnej ochrony siedlisk, będzie utworzenie Centrum Bioróżnorodności Suwalskiego Parku Krajobrazowego, które za swoją siedzibę przyjmie budynek młyna wodnego w Turtulu (instytucja zamierza ten niezwykły obiekt odbudować).

– Będą tam gromadzone nasiona najróżniejszych gatunków roślin, które dziś jeszcze są dość pospolite, ale w zmieniających się warunkach klimatycznych ma to ogromne znaczenie w perspektywie lat. Chcemy położyć nacisk na ochronę czynną siedlisk m.in. łącznie z wypasem owiec na murawach kserotermicznych z udrożnieniem Czarnej Hańczy przy siedzibie SPK – wyjaśniała dyrektor parku Teresa Świerubska.

Dodaj komentarz