Pocisk produkcji rosyjskiej eksplodował w Polsce. Nie żyją dwie osoby

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek (15.11)  powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim

 

- Apeluję do wszystkich Polaków, by zachować spokój i szczególną ostrożność wobec prób dezinformacji - mówił premier Mateusz Morawiecki w specjalnym oświadczeniu po tragedii w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim.

 

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek (15.11)  powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim, gdzie najprawdopodobniej spadł pocisk produkcji rosyjskiej, zabijając dwóch obywateli naszego kraju. Nieoficjalne doniesienia mówiły, że pociski mogły zostać strącone przez Ukraińską obronę lub błędnie zaprogramowane przez Rosjan. W nocy z wtorku na środę polski szef dyplomacji Zbigniew Rau wezwał do siebie ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa.

- W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Po północy oświadczenie wydał premier Mateusz Morawiecki, który apelował o zachowanie spokoju i szczególną ostrożność wobec prób dezinformacji. 

- Po pierwsze zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów polskich sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej we wzmocniony sposób, razem z naszymi sojusznikami. Prowadzimy analizy z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który uruchamia konsultacje w ramach NATO. Weryfikujemy przesłanki, które mogą służyć do tego, aby ten artykuł został użyty. Zdecydowaliśmy o wezwaniu ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ. Pozostajemy w stałym kontakcie z rządem Ukrainy. Apeluję do wszystkich Polaków, by zachować spokój i szczególną ostrożność wobec prób dezinformacji. Musimy być gotowi na fake newsy oraz ataki propagandowe i informacyjne. Chaos to broń, którą posługuje się Rosja. Musimy opierać się wyłącznie na faktach. Apeluję również do całej klasy politycznej o powściągliwość i odpowiedzialność. Musimy w tych trudnych momentach pokazać Polakom jedność oraz to, że rozumiemy na czym polega polska racja stanu.

Głos zabrał również prezydent Andrzej Duda.

- Proszę, aby wszyscy byli spokojni. Polscy żołnierze są na miejscu. Sojusznicze wsparcie dla nas jest, a zobowiązania są podtrzymywane. Pracujemy. Jutro kolejny ważny dzień - spotkanie RBN. Uznałem, że trzeba porozmawiać z przedstawicielami sceny politycznej. Nasz ambasador będzie uczestniczył w Radzie Północnoatlantyckiej i że jest wysoce prawdopodobne, że wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art.4., czyli konsultacji sojuszniczych. Wszyscy przywódcy, z którymi dziś rozmawiałem zapewniali mnie o sojuszniczym wsparciu, podtrzymaniu wszystkich postanowień z art. 5 włącznie. Będziemy tę sprawę wspólnie rozpatrywali. Została wzmocniona ochrona Polski. Nic nie wskazuje na to, aby dalsze tego typu zdarzenia miały następować. 

W środę 16. listopada o godzinie 12.00 odbędzie się posiedzenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem wszystkich sił politycznych.

 

Foto: Kancelaria Premiera

Dodaj komentarz