Otwarcie Izby Regionalnej i jubileusz "Przeroślaków"

 jubileusz 50-lecia świętowała Kapela Ludowa Przeroślaki z Przerośli

 

W miniony weekend w Przerośli jubileusz 50-lecia świętowała Kapela Ludowa Przeroślaki. Uroczystość połączona była z otwarciem Izby Regionalnej im. Jarosława Rynkiewicza.

 

19 listopada w Przerośli swój jubileusz świętowała Kapela Ludowa Przeroślaki z Przerośli, działająca pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Przerośli i czynnie uczestnicząca w życiu kulturalnym Powiatu Suwalskiego. Występy "Przeroślaków" można podziwiać już od 50 lat. W swoim dorobku artystycznym posiadają różnego rodzaju pieśni o charakterze ludowym, religijnym i biesiadnym. Podczas uroczystości członkowie zespołu otrzymali od władz powiatu suwalskiego i zaproszonych gości serdeczne gratulacje, podziękowania, kwiaty oraz moc życzeń na kolejne lata twórczości artystycznej. Nie zabrakło także prezentów, gromkich śpiewów w wykonaniu zaprzyjaźnionych zespołów i ogromnego tortu. 

 

Obchody jubileuszu zapoczątkowało uroczyste poświęcenie i otwarcie Izby Regionalnej im. Jarosław Rynkiewicza. Pod koniec 2020 roku izba „zmieniła wygląd” i obecnie prezentuje się w nowej odsłonie a zgromadzone w niej przedmioty–eksponaty (przekazane przez mieszkańców gminy) wprowadzają zwiedzających w atmosferę życia dawnej wsi. Ekspozycję stanowią m. in. aranżacje pomieszczeń dawnych izb, sprzęty codziennego użytku (naczynia, kosze, beczki, skrzynie) oraz narzędzia związane z rzemiosłami, rolnictwem i hodowlą. 
 

3 Komentarzy

mieszkaniec

22/11/2022

Jak śledzę życie społeczno - polityczne od wielu lat b.rzadko jestem tak zafascynowany nadaniem patrona. Śp Jaroslaw Rynkiewicz to bezdyskusyjna potęga kultury i tradycycji Rzeczypospolitej. Zachowanie tradycji i kultury w dzejach naszej kochanej Ojczyzny ratowało nas niejednokrotnie od zgubnej polityki rządzących nieudaczników i zdrajców. Wyrazy uznania dla władz gminnych!

Adrian

23/11/2022

Przeroślaki uatrakcyjniły ostatnie show Jarosława Kaczyńskiego w Suwałkach.
Co do  imienia Rynkiewicza, to doprawdy nie wiem czy jest tam choć jeden miłośnik poezji.
Może chodziło o Renkiewicza ?

Dodaj komentarz