Oszuści podszywaj się pod ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Dlatego nie należy klikać w podejrzane linki ani tym bardziej pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

 

Oszuści, podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie, wysyłając podejrzane maile. ZUS apeluje do swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności.

- Wiadomości, jakie otrzymują nasi klienci o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, które zawierają załącznik, a w nim plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Pamiętajmy, że Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania. Nie prosi także o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Gdy otrzymany mail budzi naszą wątpliwość, dokładnie przeczytajmy jego treść i zweryfikujmy wszelkie zawarte w nim informacje.  Fałszywa wiadomość wygląda wiarygodnie. Do złudzenia przypomina korespondencję z Zakładu - może wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE. Podane w niej liczby są  jednak przypadkowe. - Dlatego prosimy o  zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania przesyłki elektronicznej o podejrzanej treści, zwłaszcza, gdy zawiera ona   informacje o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował żadnych działań – przestrzega rzeczniczka.

 

W sytuacji, w której  ktokolwiek z klientów będzie miał wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Dodaj komentarz