Odcinek S61 Wysokie - Raczki oficjalnie otwarty

Odcinek drogi ekspresowej S61 Wysokie - Raczki oddany do użytku

Odcinek drogi ekspresowej S61 Wysokie - Raczki o długości ponad 20 kilometrów został oddany do użytku. 

 

Odcinek został udostępniony dla ruchu jeszcze przed nowym rokiem, 30 grudnia. Natomiast w poniedziałek (03.01) odbyło się jego oficjalne otwarcie. W spotkaniu i przekazaniu do użytku odcinka Via Baltica uczestniczyli m.in. parlamentarzyści z Ełku i regionu, wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Ełku oraz wykonawcy inwestycji. Zakończony właśnie odcinek o przekroju dwupasmowym w każdym kierunku skróci czas dojazdu do Suwałk oraz na Litwę. Wykonawcą ponad 20-kilometrowego fragmentu trasy od miejscowości Wysokie do Raczek o wartości 484,3 mln zł była firma Budimex.

- To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, który przekazujemy w tym roku kierowcom do użytkowania. Otwarcie tego dwudziestokilometrowego odcinka drogi S61 jest istotne nie tylko z punktu widzenia Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Obraliśmy sobie za cel, że zbudujemy międzynarodową trasę, która bezpośrednio połączy północ i południe Europy. Niech dzisiejszy dzień stanowi dowód na to, że wszystko jest na najlepszej drodze, aby ten cel wykonać - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zgodnie z umową powstała droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Wyremontowano także wybrane drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. W ramach inwestycji powstało m.in. 25 obiektów inżynierskich oraz węzeł Kalinowo. Nawierzchnia drogi została wykonana z betonu cementowego i dostosowana do ciężkiego ruchu z obciążeniami nawierzchni 11,5 tony na oś.

 

Budowa drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie - łącząc się z drogę ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

- Otwarcie odcinka drogi ekspresowej S61 to kolejne osiągnięcie, którego nie udałoby się uzyskać bez dofinansowania z Funduszy Europejskich. Jednym z głównych celów programu Instrument „Łącząc Europę” – CEF, w ramach którego finansowana jest przedmiotowa inwestycja, jest zapewnienie zrównoważonego i efektywnego transportu. Cieszę się, że dzięki funduszom unijnym właśnie się to udaje, a nasze działania dodatkowo znacznie usprawniają i podnoszą poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, którego uczestnikiem jest każdy z nas. - powiedziała pani Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych. 

Do czasu zakończenia budowy pozostałych dwóch odcinków S61 w województwie warmińsko-mazurskim, tj. Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie ruch tranzytowy z węzła Raczki będzie kierowany tak, jak dotychczas drogą krajową nr 8 w kierunku Augustowa. W 2022 roku GDDKiA zamierza udostępnić do ruchu odcinek S61 Szczuczyn - Ełk Południe oraz odcinek w woj. podlaskim, od Suwałk do granicy Polski z Litwą w Budzisku. W roku 2023 zakończy z kolei budowę odcinka Ełk Południe - Wysokie.

 

Raczki - Wysokie

​Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz