Od 1 listopada złożono około 14 tysięcy wniosków o wakacje składkowe

Podlascy przedsiębiorcy składają wnioski o wakacje składkowe

 

W Podlaskiem przedsiębiorcy składają wioski o wakacje składkowe.

 

Uprawniony przedsiębiorca chcący skorzystać z wakacji składkowych w tegorocznym grudniu, powinien złożyć wniosek do końca listopada.

 

- Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający do 9 osób, którzy są wpisani do rejestru CEIDG, a także komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w danym roku. W tym roku mogą uzyskać zwolnienie jedynie za grudzień, pod warunkiem, że złożą wniosek w listopadzie- informuje regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim, Katarzyna Krupicka.

 

Zwolnienie z opłacania składek dotyczy składek od najniższej podstawy wymiaru dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obejmuje to składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe), Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy, a także składkę chorobową, pod warunkiem że przedsiębiorca był objęty tym ubezpieczeniem przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku oraz w miesiącu jego złożenia. Zwolnienie nie dotyczy składek za pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.

 

Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorca musi być objęty ubezpieczeniami społecznymi lub zdrowotnym przez przynajmniej jeden dzień w miesiącu poprzedzającym wniosek. Ponadto jego roczny przychód nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro, a łączna pomoc publiczna w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć 300 tysięcy euro.

 

Decyzja o skorzystaniu z ulgi należy do przedsiębiorcy, jednak składki zostaną pokryte z budżetu państwa i uwzględnione w przyszłej emeryturze lub rencie- informuje rzeczniczka.

 

Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorca musi złożyć wniosek (RWS) elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE/eZUS), co najmniej miesiąc przed planowanym okresem zwolnienia. Na przykład, wniosek na grudzień należy złożyć w listopadzie. W formularzu automatycznie pojawią się dane identyfikacyjne płatnika, a okres zwolnienia zostanie wstępnie uzupełniony. Wniosek zawiera również sekcję dotyczącą spełnienia warunków, w tym oświadczenie o pomocy de minimis oraz informacje o przychodach.

 

Jeśli przedsiębiorca nie otrzyma ulgi lub zostanie częściowo zwolniony, ZUS wyda decyzję, którą prześle do konta płatnika w systemie eZUS. Na decyzję przysługuje odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS.

 

mat. ZUS

 

Dodaj komentarz