Mikrobiogazownie powstaną w gminach Bakałarzewo i Wiżajny

Kontenerowe mikrobiogazownie w miejscowości Sokołowo oraz Leszkiemie

Kontenerowe mikrobiogazownie rolnicze zostaną kupione i zamontowane w gospodarstwach rolnych w miejscowości Sokołowo w gminie Bakałarzewo oraz Leszkiemie w gminie Wiżajny.

 

Zarząd województwa podlaskiego zwiększył w poniedziałek (12.09) pulę środków w konkursie z funduszy unijnych na inwestycje w odnawialne źródła energii, dzięki czemu w regionie powstaną cztery mikrobiogazownie. To ponad 4,7 mln zł dofinansowania na cztery mikrobiogazownie w gminie Milejczyce, Grajewo, Bakałarzewo i Wiżajny. Właśnie tam zostaną kupione i zamontowane kontenerowe mikrobiogazownie rolnicze o mocy 33 kWe i 70,9 kWt. Urządzenia będą w pełni zautomatyzowane.  

- W procesie fermentacji używana będzie wyłącznie gnojowica krów mlecznych hodowanych w tych czterech gospodarstwach. Część wytwarzanej energii elektrycznej oraz cała energia cieplna będą zużywane w gospodarstwach rolnych, a ponad połowa energii elektrycznej będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej - informuje zarząd województwa.

W mikrobiogazowniach rolniczych wytwarzany jest biogaz z biomasy pochodzącej jedynie z własnego gospodarstwa rolnego. Pozyskany prąd rolnicy wykorzystują na potrzeby produkcyjne, a nadwyżki odsprzedają do sieci elektroenergetycznej. Z kolei ciepło jest m.in. zużywane na podtrzymanie temperatury w urządzeniu, ogrzania pomieszczeń lub wody użytkowej w gospodarstwie.

Dodaj komentarz