Łososiowe Trio w Wigierskim Parku Narodowym

26 000 sztuk narybku siei, 4 000 pstrąga potokowego oraz 2000 sztuk troci

 

Do wód w Wigierskim Parku Narodowym trafiło w ostatnich dniach 26 000 sztuk narybku siei, 4 000 pstrąga potokowego oraz 2000 sztuk troci jeziorowej. 

 

W dniach 16-18 października intensywne zarybianie prowadzili pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego. W tym krótkim czasie do wybranych wód Parku wpuściliśmy 26 000 szt. narybku siei, 4 000 szt. pstrąga potokowego oraz 2000 szt. troci jeziorowej.  Wszystkie wspomniane wyżej gatunki należą do rodziny łososiowatych (Salmonidae), która uznawana jest za najszlachetniejszą grupę ryb w całej naszej ichtiofaunie. „Rodzinną”, wspólną cechą wszystkich łososiowatych jest piękna aparycja, ponadprzeciętna smakowitość oraz wysoka wrażliwość na zanieczyszczenia wód. Te bardzo specyficzne cechy gatunkowe czynią łososiowate rybami bardzo rzadkimi i niestety mocno zagrożonymi.

 

W wodach WPN żyje aż czterech przedstawicieli ryb łososiowatych – sielawa, sieja, troć jeziorowa i pstrąg potokowy. Na hydrograficznej mapie Polski to ewenement. W związku z narastającą antropopresją i niezadowalającym stanem wielu ostoi łososiowate wymagają czynnej ochrony – działań poprawiających stan ich siedlisk, wzmacniających liczebność naturalnych stad poprzez zarybienia rybami pochodzącymi ze sztucznych hodowli oraz (szczególnie w  odniesieniu do troci jeziorowej, pstrąga potokowego oraz siei) minimalizujących presję połowową.

 

Takie działania od wielu już lat realizowane są w Wigierskim Parku Narodowym i przynoszą pozytywne efekty. Pięcioletnie zarybienia sieją, trocią jeziorową oraz pstrągiem potokowym współfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach dotacji przedsięwzięcia pn.: „Czynna ochrona ekosystemów wodnych Wigierskiego Parku Narodowego w latach 2023-2027”.

 

Całość wpuszczonego do wód Parku narybku pochodziła z Ośrodka Zarybieniowego Polskiego Związku Wędkarskiego im. Alfreda Lityńskiego w Gawrych Rudzie.

 

Tekst i zdjęcia: M. Osewski

1 Komentarzy

Shkodnick

21/10/2023

Brawo za zarybienia,ale proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli się mylę ale od już kilkunastu lat sieja i sielawa(a także lipeń i stynka)nie należą do rodziny łososiowatych a do coregonidów,proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.To ,że 99% czytających ten artykuł to laicy z zakresu wiedzy o ichtiofaunie nie znaczy ,że można pisać co się chce.

Dodaj komentarz