Kara dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo sprzed 22 lat

Dożywocie za zabójstwo sprzed 22 lat

W wyniku apelacji prokuratora Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł karę dożywotniego pozbawienia wolności wobec 49-letniego mężczyzny oskarżonego o dokonanie, wspólnie z dwoma innymi osobami, w czerwcu 2000 r. w miejscowości Zelwa w gminie Giby zabójstwa 34-letniego pokrzywdzonego.

 

Po wykryciu zbrodni w 2000 r. wszczęto śledztwo i ustalono, że pokrzywdzony przebywał na ognisku nad jeziorem z innymi mężczyznami. Potem został przez 5 mężczyzn pozbawiony wolności przez przykucie kajdankami do drzewa, a następnie pobity. Po pewnym czasie trójka z tych mężczyzn ponownie zaczęła uderzać pokrzywdzonego w głowę kijem, a następnie otrzymał on dwa ciosy nożem w klatkę piersiową. W wyniku tych obrażeń zmarł. Sprawcy ukrywając zwłoki, oddzielili głowę od reszty ciała i zakopali w innych miejscach.

 

Czworo mężczyzn zostało szybko ujętych i osądzonych. Piąty mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. W wyniku poszukiwań międzynarodowych ustalono, że mężczyzna odbywa karę pozbawienia wolności za inne przestępstwo na terenie Francji. Po odbyciu tej kary został w czerwcu 2021 r. przetransportowany do Polski i osadzony w  jednym z Aresztów Śledczych.  Po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia, który zarzucał mężczyźnie popełnienie przestępstwa pozbawienia wolności, pobicia i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Sąd Okręgowy w Suwałkach w dniu 22 grudnia 2021 r.  wyrokiem uznał mężczyznę za winnego i wymierzył karę 25 lat pozbawienia wolności.

 

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach nie zgodziła się z taką karą i sporządziła apelację. Prokurator domagał się w niej kary dożywotniego pozbawienia wolności wskazując m.in. na wysoki stopień winy, drastyczność działania, stopień agresji, rozmiar negatywnych następstw zbrodni, ukrywanie się przed wymiarem sprawiedliwości i popełnianie w tym czasie innych przestępstw. Wyrokiem z dnia 15.06.2022 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku uwzględnił apelację prokuratora i prawomocnie orzekł karę dożywotniego pozbawienia wolności.

 

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

Dodaj komentarz