90 mln zł na rozwój podlaskich przedsiębiorstw w zakresie innowacji i cyfryzacji

pożyczki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

 

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i partnerów finansujących podpisali w środę (03.01) umowy na uruchomienie pierwszych pożyczek unijnych z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. 

 

Na mocy umowy podpisanej w kwietniu 2023 r. między BGK a Województwem Podlaskim, bank utworzył fundusz powierniczy w wys. 456 mln zł z FEdP (którym zarządza samorząd województwa) na wsparcie zwrotne, z tego 175 mln zł na innowacje i cyfryzację. Podpisane dziś umowy opiewają na 90 mln zł, a pieniądze zasilą rozwój podlaskich przedsiębiorstw w zakresie innowacji i cyfryzacji. W wydarzeniu tym udział wziął marszałek Artur Kosicki.

– To środki, które mają poprawić innowacyjność i konkurencyjność naszych przedsiębiorstw, wprowadzić je w XXI wiek. Jest to dla nas zadanie priorytetowe, bo dotyczy rozwoju podlaskich firm – podkreślił Artur Kosicki.

Jak przypomniał marszałek, budżet FEdP „jest rekordowy i historyczny”. Wynosi bowiem 1,3 mld euro.

– Dlatego zależy nam na tym, aby jak najszybciej wsparcie trafiło do podlaskich przedsiębiorstw. Umowy podpisują dziś sprawdzeni partnerzy, więc liczę, że sprawnie uruchomią pożyczki. Nam, jako zarządowi województwa, bardzo na tym zależy. Żeby te pieniądze pracowały na rzecz mieszkańców i przynosiły efekty.

Pożyczki dla przedsiębiorców będą udzielane na preferencyjnych zasadach. Stałe oprocentowanie wyniesie 2 proc., brak tu dodatkowych opłat i prowizji, a okres spłaty będzie długi (do 7 lat). Ponadto przedsiębiorcy skorzystają z 6-miesięcznej karencji i 6-miesięcznych wakacji kredytowych. Maksymalna wartość pożyczki wyniesie 1,5 mln zł. Już niedługo BGK wyłoni pośredników, którzy zaoferują pożyczki na termomodernizację i odnawialne źródła energii.

Dodaj komentarz