100. rocznica przybycia do Augustowa 1 Pułku Ułanów Krechowieckich

Obchody 100. rocznicy przybycia do Augustowa 1 Pułku Ułanów Krechowieckich

Obchody 100. rocznicy przybycia do Augustowa 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. B. Mościckiego odbyły się w niedzielę (25) w Augustowie.

 

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy na budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie. Następnie uczestnicy zgromadzili się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ułanów i żołnierzy Augustowskiego Obwodu Armii Krajowej. Następnie odbył się uroczysty apel pamięci wraz z salwą honorową na placu przy kościele. List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki, a odczytał go wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

Wojewoda podlaski wręczył również odznaczenia państwowe. Medale Opiekun Miejsc Pamięci odebrali: Ryszard Parafianowicz, Lech Łępicki oraz Batalion Czołgów Ułanów Krechowieckich Orzysz. Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali pracownicy Starostwa Powiatowego w Augustowie: Grzegorz Dadura, Mirosław Krakowski, Małgorzata Mikos oraz Leszek Osyda. Obchodom towarzyszyła prezentacja sprzętu i wyposażenia wojskowego, a także wystawa eksponatów z Muzeum Wojska Polskiego.

 

1. Pułk Ułanów był najlepszą, najważniejszą i najbardziej zasłużoną formacją w czasach międzywojennych. Swój przydomek zawdzięcza zwycięskiej bitwie pod Krechowcami 24 lipca 1917 roku. Wówczas, pod dowództwem pułkownika Bolesława Mościckiego, pułk odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. W latach 1921-1939 krechowiacy stacjonowali w Augustowie, zajmując pocarskie koszary. Przyczyniło się to do rozsławienia miasta wśród krajowej elity w czasach międzywojennych.

 

Foto: PUW Białystok

Dodaj komentarz