Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” w Suwałkach

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” w Suwałkach

Uroczysty wernisaż wystawy „Tu rodziła się Solidarność” odbędzie się 1 lipca 2020 r. o godz. 12:00 na Placu im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

 

W związku z 40-leciem powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę poświęconą początkom kształtowania się ruchu – „Tu rodziła się Solidarność”. Aby uczcić czyny ludzi, którzy zjednoczyli się przeciwko komunistycznej władzy IPN chce wyróżnić struktury „Solidarności” w północno-wschodniej Polsce. Ogólnopolska wystawa o narodzinach ruchu prezentowana będzie w trzech byłych miastach wojewódzkich – w Suwałkach, w Łomży i w Białymstoku.

 

Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej – opisującej północno-wschodnią Polskę oraz lokalnej – dotyczącą jednego z ówczesnych 47 miast wojewódzkich. Każdy z 17 oddziałów oraz delegatur IPN opracował teren swojej działalności tak, aby w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych całość licząca blisko 100 zestawów zaprezentowana została na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz