Wspomnienie Andrzeja Strumiłły w piątą rocznicę śmierci artysty

wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Wspomnienie”

 

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Wspomnienie” w Galerii Sztuki Stara Łaźnia, który towarzyszy obchodom 5. rocznicy śmierci artysty. 

 

Swoje wspomnienia przedstawią: Anna Strumiłło, Jerzy Brzozowski, Jacek Nogowski, Roman Rogoziński, Zbigniew Fałtynowicz, Wiesław Szumiński. Podczas wydarzenia odbędzie się recital instrumentalny i wokalny przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, prezentacja filmu krótkometrażowego Aleksandry Konopko, pt. „Andrzej Strumiłło – Pożegnanie”.

 

  • Galeria Sztuki Stara Łaźnia
  • 9.04.2025 r. godz. 18.00
  • ul. Andrzeja Wajdy 3
  • wstęp wolny


Malarz, rzeźbiarz, pisarz, poeta, grafik, fotograf.  Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Dzieciństwo spędził na ziemi mińskiej. Wiosną 1945 r. przybył transportem do Lublina, następnie udał się do Łodzi, gdzie jesienią podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego, jednocześnie zapisując się na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Łódzkiego (ze studiów uniwersyteckich zrezygnował). Edukację artystyczną kontynuował (od 1947 r.) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom magistra sztuki otrzymał w 1950 roku. 

 

Na początku lat 80. osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda w gminie Krasnopol. Był aktywnym uczestnikiem działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta, członkiem kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów” oraz Rady ds. Kultury. Pozyskał wiele cennych eksponatów sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla muzeów etnograficznych w Krakowie i Warszawie. Znawca kultury regionu, popularyzator sztuki, kultury i pogranicza oraz krajoznawczo-przyrodniczych walorów Suwalszczyzny. W dorobku ma ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i 250 wydawnictw. Był autorem tomików poezji, tomu wspomnień oraz książek o przyrodzie i kulturze. W latach 1954-1987 stworzył szereg cykli rysunkowych i fotograficznych, m.in. dotyczących podróży artystycznych do krajów azjatyckich – Chin, Nepalu, Indii, Japonii i Tajlandii.

 

Laureat licznych od­znaczeń, nagród i wyróżnień, w tym w 2000 r. Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 r. otrzymał prestiżowe odznaczenie ministra kultury – złoty medal „Gloria Artis. W uznaniu zasług Andrzej Strumiłło został też uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Miasta Suwałk” w 2001 r. i „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” w 2002 r. W 2017 roku w Województwie Podlaskim ustanowiono rok Andrzeja Strumiłły. 

 

Andrzej Strumiłło zmarł 9. kwietnia 2020 roku. 

 

1 Komentarzy

Która to już wystawa Strumiłły w Łaźni? Mógłby mi ktoś podpowiedzieć? Bo chciałbym pozachwycać się bogatą i różnorodną ofertą wystawienniczą galerii za 20 mln zł (po której hula wiatr). Jak już robicie wystawy, warto podłączyć do roboty myślenie. Niech ta cała Łaźnia, jej prowadzący (kto to teraz prowadzi?) i ten Ołów nieszczęsny, pokażą nieznany na Suwalszczyźnie okres twórczości Andrzeja Strumiłły. Socrealizm w wykonaniu Strumiłły niech pokażą, czyli jedyną ciekawą twórczość, którą Strumiłło zapisał się w historii polskiej sztuki. Plakat małżeństwa Strumiłłów "Kułaka w oczy kole wspólnie zasiane pole" pokażcie!

Dodaj komentarz